Českou kytarovou hvězdu a uznávaného držitele Grammy ze Spojených států vybrali pro čtvrteční zahajovací koncert pořadatelé brněnského JazzFestu.

V Sonocentru nejprve vystoupí sedmatřicetiletý David Dorůžka, v druhé polovině večera se představí mistr jazzového saxofonu, čtyřiašedesátiletý Joe Lovano.

Dorůžka, absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu, loni s triem vydal album Autumn Tales. Jeho páteří jsou autorské skladby, jako inspirace ale sloužila také židovská hudba, tvorba Bohuslava Martinů nebo český meziválečný populární jazz.

Skladby z alba na koncertě zazní v podání Dorůžky, kontrabasisty Jiřího Slavíka a bubeníka Martina Nováka.

S Lovanem se Dorůžka setkal jako s učitelem na Berklee, nyní se jejich umělecké dráhy znovu protnou na JazzFestu.

Lovano má široký záběr, který zahrnuje i symfonická díla nebo koncepční hudební projekty v menších ansámblech. Grammy získal za nahrávku 52nd Street Themes.

Jazzoví znalci podle pořadatelů festivalu oceňují jeho "ušlechtilý tón, neochvějný rytmus a přirozené frázování", laikové zase jeho pozitivní komunikaci s publikem. Do Brna přijede s kapelou Classic Quartet.

Přehlídka potrvá do 4. května a fanouškům představí další velikány jazzové scény. Do Brna se vrátí pianista Chick Cora, držitel 22 cen Grammy.

Zahrají také bubeník Steve Gadd, kamerunský baskytarista Richard Bona nebo další velikán svého nástroje, americký saxofonista Chris Potter.

Související