Na 155 snímků z pětapadesáti zemí uvede v Praze a pak v rámci ozvěn v dalších 13 městech mezinárodní filmový festival Febiofest.

Jeho 24. ročník ve čtvrtek večer v pražském Obecním domě zahájila česká premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých. Před projekcí ve Smetanově síni se udílely ceny Kristián za přínos světové kinematografii. Převzali je americký kultovní režisér Abel Ferrara a herec Jan Tříska.

Loňský osmdesátník přijel do Prahy z USA, kde žije. Zaplněný sál Třísku přivítal dlouhým potleskem vestoje.

Herec nejprve těžkou kovovou plastiku zvedl nad hlavu, pak ve smokingu udělal na pódiu několik kliků. "Svět je plný krutosti, lidé musí prchat a stávají se z nich utečenci. Jsem jedním z nich, utekl jsem do země, která je jich plná," řekl Tříska.

„Vážím si těch, kteří je podporují, a mám problém si vážit lidí, kteří se jim v tom snaží zabránit. Proto tato cena náleží i těm, kteří prchají ze svých domovů," dodal.

Jednou z Třískových prvních rolí na filmovém plátně byla ta v poetickém dramatu Radúz a Mahulena. Febiofest tento snímek uvede za Třískovy účasti 25. března v hlavním dějišti přehlídky, tedy multikině CineStar Praha-Anděl.

Tříska se prosadil i po emigraci v roce 1977 v USA. S Milošem Formanem spolupracoval na snímcích Ragtime a Lid versus Larry Flynt. Do povědomí diváků se zapsal také jako učitel Igor Hnízdo v Obecné škole Jana Svěráka, v jehož připravovaném snímku Po strništi bos rovněž hraje.

Druhý oceněný Abel Ferrara je rodákem z Bronxu, ale poslední roky tráví v Itálii. Ferraru proslavily provokativní snímky a spolupráce s velkými studii i hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi či Gérard Depardieu. Toho režisér obsadil do kontroverzního snímku Vítejte v New Yorku.

Febiofest uvede přehlídku vybraných Ferrarových filmů včetně dokumentu Hledání Otce Pia, zásadního díla Poručík v hlavní roli s Harveym Keitelem či nedávné pocty italskému klasikovi s temnou minulostí Pasolini, kterého ztvárnil Willem Dafoe.

Festival cenu Kristián udělí ještě jednomu z nejslavnějších kameramanů současnosti Peteru Suschitzkému. Přehlídka uvede sedm jeho titulů, mezi nimi hororovou Pohádku pohádek z roku 2015 se Salmou Hayekovou a Vincentem Casselem i snímky Nahý oběd a Východní přísliby režiséra Davida Cronenberga, s nímž tento britský kameraman polského původu točí od konce 80. let.

Febiofest, který potrvá do 31. března, má v programu též soutěžní sekci Nová Evropa. Je spojena s cenou 5000 eur, v přepočtu 135 tisíc korun, pro vítězný snímek a stejnou částkou pro českého distributora.

Mezi desítkou titulů jsou dva s českou účastí – Špína slovenské absolventky FAMU Terezy Nvotové a snímek Doma je tady debutující rakouské filmařky Terezy Kotykové.

O vítězi rozhodne třiatřicetičlenná porota, v jejímž čele je režisér Juraj Herz.

Zahajovací snímek přehlídky Přes kosti mrtvých od Agniezsky Hollandové, čerstvé držitelky čestného titulu doctor honoris causa pražské AMU a slavné absolventky FAMU, vznikl v koprodukci Polska, Česka, Německa, Švédska a Slovenska.

Režisérka jej natočila na motivy knižního morálního thrilleru Olgy Tokarczukové. Do jedné z hlavních rolí této detektivky s prvky černé komedie obsadila herce Miroslava Krobota.

Podle ředitele Febiofestu Kamila Spáčila činí rozpočet přehlídky 42 milionů korun. Ministerstvo kultury letos festival podpořilo částkou 8,5 milionu korun, osm milionů získal od hlavního města. Loni na pražský Febiofest přišlo přes 62 tisíc návštěvníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist