Brněnský spisovatel Jiří Kratochvil ve čtvrtek v knihkupectví Barvič a Novotný pokřtil svoji novou knihu nazvanou Jízlivá potměšilost žití.

Vypravěčem prozaického díla je obyčejný králík chovaný v kotci na balkoně. Do jeho realistických životních situací autor vkládá různé fantaskní zápletky či filozofické úvahy.

Čtvrtečním křtem provázel další brněnský spisovatel a dramatik Milan Uhde, který se také ujal předčítání z knihy.

Podle Uhdeho je Kratochvil literární kouzelník, který v díle pracuje s běžnými a reálnými objekty a čaruje s nimi pomocí široké fantazie.

"Nad králíkovými epizodami se mohou čtenáři těšit na neuvěřitelná překvapení, protože autorova fantazie je nedostižná. Navíc mate tím, že postavy i události při vstupu do děje vypadají, jako by pocházely ze skutečnosti kolem nás,“ uvedl v anotaci Uhde.

„Jenže Kratochvil naopak předpokládá, že 'život krade z literatury'. V tom duchu si jej vysnívá a buduje. Žije však v reálném světě a dobře ví o jeho temných nejistotách. Napovídá tomu i záměrně kunderovský název románu," dodal Uhde.

Knihu vydalo nakladatelství Druhé město, které Kratochvilova díla na pulty posílá od roku 2006. To nové je již třinácté v řadě.

Kratochvilovi je 77 let a patří mezi nejvýraznější vypravěče české porevoluční prózy. Je ovlivněný literárním experimentem, postmodernou i magickým realismem.

Do svých děl promítá brněnského genia loci a také vrtkavé dějiny minulého století. Povídky publikoval již od 60. let, ale knižního debutu se dočkal až po roce 1989. Záhy si však vydobyl postavení předního reprezentanta artistního a fantaskního proudu české polistopadové prózy.