Zachovat a zpřístupnit kulturní a tvůrčí dědictví výjimečného uměleckého díla pražské Laterny magiky je cílem výzkumného projektu, který v pondělí v Praze představil Národní filmový archiv.
K projektu vznikly webové stránky, mimo jiné se záznamy pamětníků. Výsledkem budou na jaře a na podzim 2019 interaktivní výstavy v Brně a v Praze.
Rovněž bude spuštěna digitální sbírka, jež má být dostupná široké veřejnosti, uvedl ředitel archivu Michal Bregant.
Laterna magika, kombinující multižánrové divadelní inscenace s filmovými projekcemi na několika plátnech, vznikla coby reprezentativní program Československa pro mezinárodní výstavu Expo 58.
Mimořádný úspěch dal v Praze vzniknout stejnojmenné sérii představení a pak i stálé divadelní scéně. Ta vycházela ze stejného inscenačního principu, jenž představuje ojedinělý fenomén v kontextu českého i světového umění.
Vedle zakladatelů Laterny magiky, Alfréda Radoka a scénografa Josefa Svobody, patřili mezi spolupracovníky režiséři Ján Roháč, Vladimír Svitáček, Ladislav Rychman, Miloš Forman i další výrazní tvůrci – Evald Schorm, Jan Švankmajer, Radúz Činčera, Jiří Šlitr či Zdeněk Liška.
"Výzkumný projekt zahrnuje sběr archiválií ze soukromých i veřejných sbírek a rozsáhlé rozhovory s pamětníky. Jeho součástí je i práce s filmovým materiálem, jenž byl předán do NFA v roce 2010," uvedla vedoucí výzkumu Andrea Průchová.
"Historickou a filmovou oblast výzkumu doplňuje tvorba nových multimediálních dat – experimentální snímání a animace pohybu tanečníků či 3D vizualizace scény představení Laterny magiky," dodala Průchová.
V týmu jsou odborníci humanitních i technických oborů. Národní filmový archiv spolupracuje s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, sdružením CESNET a Českým vysokým učením technickým.
Mediálním partnerem projektu, financovaného grantem ministerstva kultury, je Národní divadlo, jehož je Laterna magika od poloviny 70. let součástí. K výstavám vyjde podrobný česko-anglický katalog.
Badatele zajímají také inspirace Laternou magikou a její aktualizace. Chtějí, aby do výstavy zasáhli umělci, kteří využívali dílčí principy Laterny magiky či je nějak oživují. To má být tématem i mezinárodního workshopu.
Filmový archiv připravuje výstavy o Laterně magice, web se vzpomínkami pamětníků už je on-line
Stejně jako tehdy v Československu působil Josef Svoboda, existovali scénografové pracující s polyekranem třeba v Itálii či v USA. Badatelé mají k dispozici především Svobodův bohatý archiv včetně plánů, modelů, filmů a textů přednášek.
Dnes má Laterna magika v repertoáru sedm inscenací. Je mezi nimi i Kouzelný cirkus, který od roku 1977 hostoval ve více než pěti desítkách měst šestnácti zemí, na kontě má 6392 repríz. Je nejtypičtější ukázkou umění této scény a syntézou jevištních složek.
Filmový archiv připravuje výstavy o Laterně magice, web se vzpomínkami pamětníků už je on-line
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist