Nové album bluesového hudebníka Erica Bibba nazvané Migration Blues využívá zvuků amerického Jihu, aby vyprávělo příběhy různých uprchlíků – od farmářů, kteří ve 20. letech minulého století prchali před takzvanými prachovými bouřemi do Kalifornie, až po dnešní migranty, kteří se přes Středozemní moře snaží dostat do Evropy.

Dojde na Mexičany, kteří hledají budoucnost ve Spojených státech, rodiny prchající z území, které vláda zabrala pro rozvoj průmyslu, až po cajunskou píseň připomínající vyhnání těchto potomků francouzských osadníků z Kanady na jih USA.

„Migrace nás všechny spojuje. Osud nás všech je spojený s uprchlíky,“ říká Bibb krátce předtím, než desku Migration Blues tento pátek vydá.

„Hysterickou reakci na uprchlíky je obtížné pochopit. Což jsme opravdu zapomněli vlastní historii?“ ptá se zpěvák.

Nejaktuálnější písní z nového alba je Prayin’ for Shore. Bibb toto blues napsal o utrpení milionů Syřanů a dalších obyvatel Blízkého východu, kteří absolvují leckdy smrtící cestu přes Středozemní moře do Evropy.

„Ve staré děravé lodi, někde na moři / Prcháme před válkou / Ať nás přijmou jakkoliv, musíme přistát / Ó bože, modlíme se, abychom dorazili ke břehu,“ zpívá Bibb ve skladbě, kterou podle bookletu věnoval všem utonulým migrantům.

Pětašedesátiletý černošský bluesman Bibb nynější dění vnímá v souvislosti s migrací milionů černochů, kteří za časů segregace odcházeli z amerického Jihu.

V letech 1910 až 1970 podle odhadů až šest milionů černochů opustilo zemědělské oblasti a přesídlilo do průmyslových měst Detroitu, New Yorku či Chicaga.

„Nehledali jen práci, prchali přes rasovou nenávistí,“ upozorňuje Bibb.

Na desce tomuto tématu věnoval píseň Delta Getaway vyprávějící o muži, jenž do Chicaga prchá před davem, který ho chce zlynčovat.

„Viděl jsem chlapa pověšeného na cypřiši / Viděl jsem ty, kteří mu to udělali / Teď jdou po mně,“ zpívá Bibb.

Ten své album vydává v době, kdy je protiuprchlická rétorika celosvětově na vzestupu. Deska vychází nejprve v USA, kde nový americký prezident Donald Trump hodlá postavit zeď na americko-mexickém pohraničí, aby zamezil příchodu dalších uprchlíků.

Eric Bibb upozorňuje, že album natočil a dokončil ještě před Trumpovým zvolením. Přesto ho prý zaskočilo, jak do sebe věci zapadly, podotýká.

Většinu skladeb na desce Bibb napsal sám. Kromě toho ovšem natočil coververzi písně This Land is Your Land, ve které se dnes již dávno nežijící písničkář Woody Guthrie zastal občanů ožebračených o majetek, a skladby Boba Dylana Masters of War, vyprávějící o obchodnících se zkázou.

Bibb tvrdí, že kromě Prayin’ For Shore je jeho nejoblíbenější písní z nové desky Brothery Love.

Reflektuje prý písničkářovo osobní přesvědčení: naději, že v budoucnu se spolu lidé naučí žít v míru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist