Národní divadlo Brno v pátek uvede premiéru hry Želary, kterou na motivy povídek Květy Legátové zdramatizoval a režíruje Dodo Gombár.

Od úspěšného filmu z roku 2003 se má inscenace odlišovat tím, že vychází nejen z povídky Jozova Hanule, ale též ze souboru osmi povídek Želary. Odlišnost má evokovat i podtitul představení Srdce mé, uvedl dramaturg činohry Martin Sládeček.

V roli Ženi vystoupí čerstvá držitelka Ceny Thálie za hlavní ženskou roli Hana Tomáš Briešťanská.

Představení se bude opakovat v sobotu 1. dubna, nejbližší reprízy se uskuteční v pátek 19. května a v pondělí 6. června.

Režisér Gombár film Želary, který byl nominovaný na Oscara, neviděl. "Což byl původně handicap, ale poté to bylo dobré, že jsem se vydal svojí cestou," řekl.

Želary jsou fiktivní vesnicí, která se na jevišti představí v době druhé světové války.

Dnes již nežijící brněnská autorka Legátová v povídkách vyprávěla příběhy jednotlivých želarských postav a v Jozově Hanuli nahlédla vesnici zvenčí příběhem lékařky Elišky, která přišla z města.

Představitelkou hlavní ženské role je herečka Magdaléna Tkačíková. "Pro Elišku bylo úspěchem, že byla dobrou lékařkou, která i operovala, což v té době nebylo obvyklé. Za války však své jistoty musela opustit a v Želarech se potkává s novými lidmi. Někteří jí život zjednodušují, někteří komplikují," řekla Tkačíková.

Její postava kvůli účasti v odboji uzavře fingovaný sňatek s Jozou, s nímž se setkala právě v nemocnici, kde byl po těžkém úrazu. Jeho představitelem v brněnské inscenaci je herec Petr Halberstadt.

Želary divadlo zařadilo mimo jiné kvůli tomu, že se v současnosti podle dramaturga Sládečka velmi lehkomyslně bere do úst slovo válka. "V dramatu lze dobře ukázat, co to válka vlastně je," poukázal Sládeček na všechny útrapy, které přináší lidem ve vesnici.

"Rozhodli jsme se zpracovat velký příběh, u kterého můžeme využít velké devízy našeho souboru. Je to herecké těleso se všemi typy herců v různém věku," dodal Sládeček.

Na jevišti se představí více než 30 herců. Diváci také uvidí držitelku Thálie Briešťanskou, která obdržela ocenění za roli Štěpky v Petrolejových lampách Jaroslava Havlíčka.