Pochvalné recenze provázejí uvedení hry Petra Zelenky zvané Job Interviews v divadle Théâtre des Abbesses na pařížském Montmartru.

Nadšení kritiků budí i výkony herečky Karin Viardové, dvakrát oceněné francouzskou filmovou cenou César. Viardová ztvárnila titulní roli v inscenaci, která je ve Francii uváděna pod názvem Vera – podle jména hlavní hrdinky Věry.

Deník Le Figaro píše o bláznivé a kruté komedii vyprávějící o vzestupu a pádu ambiciózní majitelky castingové agentury, která je tak zaslepena úspěchem, že přijde o všechno. Divákovi nezbývá než "se smát a přemýšlet", uvedl list.

List L’Humanité oceňuje "půvabnou zlomyslnost" a "naprostou upřímnost bez špetky sentimentu" hry o cynické a chamtivé podnikatelce, budující kariéru na troskách reálného socialismu po sametové revoluci.

Kritička renomovaného divadelního webu Fauteuil pour l’orchestre, od kterého inscenace získala známku "vynikající", oceňuje výkon Karin Viardové.

Ve "velkolepém portrétu ženy" dokáže ztělesnit svou střídavě děsivou a směšnou, nesnesitelnou a dojemnou hrdinku, její nelítostnou honbu za úspěchem i touhu stát se paní svého štěstí, uvedl web.

Hra Vera, která měla premiéru loni 25. dubna v normandském Caen, se v Paříži hraje do soboty 8. dubna. V příští sezoně opět vyrazí na turné.

Ve francouzském divadelním systému je zvykem, že inscenace koprodukuje více divadel či divadelních společností a vzniklé projekty následně putují po jednotlivých sálech a městech.

Podobně jako v řadě jiných zemí se také ve Francii režisér Petr Zelenka uvedl hrou Příběhy obyčejného šílenství. Ta se na frankofonních jevištích objevila víckrát.

Hru Job Interviews autor napsal v roce 2014 na objednávku Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Věra Hlaváčková byla za svůj výkon v roli Věry nominována na Cenu Thálie 2014. Autorkou francouzského překladu je Alena Slunéčková, pro jeviště ho upravil Pierre Notte, který v inscenaci také účinkuje.

Théâtre des Abbesses, slavné divadlo na úpatí Montmartru, je jednou ze scén pařížského Théâtre de la Ville neboli Městského divadla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist