Portrét někdejšího čínského vůdce Mao Ce-tunga od amerického malíře se slovenskými kořeny Andyho Warhola se v neděli na dražbě v Hongkongu prodal za 11 milionů dolarů, v přepočtu 279,2 milionu korun. To je méně, než se očekávalo. Novým majitelem se stal nejmenovaný asijský sběratel, uvedl zpravodajský server BBC News.

Očekávalo se, že obraz by se mohl prodat až za 15 milionů dolarů.

Warhol, jeden z nejvýraznějších představitelů pop-artu, vytvořil sérii Maových portrétů na základě fotografie otištěné v Maově Rudé knížce.

Tato sbírka politických myšlenek Mao Ce-tunga byla symbolem čínského komunismu a během Maova režimu bylo de facto povinností každého občana Číny tuto knížku vlastnit a nosit při sobě. Vydána jich byla více než miliarda.

Warhol práci na Maových portrétech zahájil roku 1972 a nakonec vytvořil téměř 200 verzí. Společně s obdobnou sérií portrétů herečky Marilyn Monroe a s obrazy plechovek Campbellovy polévky se Maovy portréty řadí k nejslavnějším Warholovým dílům.

Warholovy portréty Mao Ce-tunga zůstávají do dneška v Číně citlivým tématem. Když se v roce 2013 konala rozsáhlá Warholova výstava v Číně, Maovy podobizny na ní nebyly.

Čínská média tehdy uvedla, že není zřejmé, zda tyto pestrobarevné obrazy jsou výrazem respektu k Maovi, nebo vyjadřují pohrdání.

Obraz prodaný v aukci v hongkongské pobočce aukční síně Sotheby's koupil jeho předchozí vlastník v Londýně v roce 2014 za 7,6 milionu liber, v přepočtu 242 milionů korun. Jeho jméno také nebylo zveřejněno.