Druhý ročník festivalu Metronome, který se na pěti scénách pražského Výstaviště uskuteční ve dnech 23. a 24. června, nabídne mezinárodní hvězdy v čele se Stingem a kapelou Kasabian i neobvyklá hudební spojení zástupců české scény.

Například bubeník a zpěvák David Koller na scénu pozve rapera Kata a písničkářku Katarziu, zatímco zpěvačka Ewa Farna uvede jazzový repertoár s kytaristou Davidem Dorůžkou.

V úterý o tom informovali organizátoři festivalu Martin Voňka a David Gaydečka, jinak též pořadatelé přehlídky United Islands.

Nejznámější účastník letošního Metronome festivalu britský hudebník Sting se na hlavním pódiu představí v první den akce. Zahraje v rámci celosvětového turné k novému albu 57th & 9th. Před Stingem vystoupí izraelská zpěvačka Ester Rada.

"V roce 1983, dva roky před zpěvaččiným narozením, její rodiče uprchli z Etiopie do Izraele. Obě tyto kultury nakonec ovlivnily její tvorbu, což ji dělá unikátní. Doprovodnou kapelu zpěvačce navíc tvoří kulturně velice pestrá společnost hudebníků z Izraele, Polska, Maroka a Iráku," uvedla dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová.

Zahraniční jména v první den festivalu, jenž pracuje s rozpočtem přibližně 50 milionů korun, doplní nizozemští psychedeličtí rockeři Birth of Joy nebo elektronická kapela Garden City Movement z Tel Avivu.

Tuzemští Monkey Business složí poctu zpěváku Georgi Michaelovi, který loni zemřel. "Hodně se na to těšíme a lidé nebudou mít možnost vidět stejné vystoupení nikde jinde," uvedl Matěj Ruppert, zpěvák Monkey Business.

Českou scénu v pátek zastoupí i Sunflower Caravan nebo v Praze žijící Justin Lavash a Adrian T. Bell.

Sobotní části festivalu bude dominovat kapela Kasabian s novým albem For Crying Out Loud. Na Park stage se dál představí české zpěvačky Lenny, Klára Vytisková a Markéta Foukalová s kapelou Lanugo.

Festival zprostředkuje také dýdžejský set DJ Solomuna s ukázkou stylu house music. Již dříve pořadatelé oznámili vystoupení undergroundové skupiny Young Fathers, která se podílela na soundtracku k filmu T2 Trainspotting.

Dvoudenní vstupenka v předprodeji stojí 1890 korun, pro návštěvníky od 11 do 17 let a držitele ZTP/ZTPP 990 korun, děti do deseti let nebo do 140 centimetrů mají vstup zdarma. Na místě bude vstupenka za 2290 korun.

Na loňský první ročník Metronomu si dle pořadatelů koupilo vstupenky 7500 lidí. Festival vedle hlavní hvězdy Iggyho Popa uvedl skupiny Crystal Fighters a Foals. Z české scény to byli J.A.R. s gospelovým sborem Maranatha či Ivan Král s Jiřím Suchým.