Před 350. výročím narození slavného barokního malíře Petra Brandla, které připadá na příští rok, Národní galerie v Praze připravila on-line databázi jeho díla. Vycházejí také dvě rozsáhlé publikace o této osobnosti českého barokního umění.
"Jedná se o vůbec první databázi v České republice věnovanou jednomu umělci, která obsahuje Brandlův životopis, veškeré dochované archivní prameny a bibliografii,“ uvedla vedoucí projektu, kurátorka Sbírky starého umění Národní galerie v Praze Andrea Steckerová.
„Katalog Brandlových děl pak kromě technických údajů zahrnuje také informace o provenienci, literaturu a k dispozici jsou také RTG snímky, restaurátorské zprávy či zprávy o technologickém průzkumu," dodala Steckerová.
Galerie uvádí, že po smrti znalce Brandlova díla Jaromíra Neumanna v roce 2001 odborný zájem o Petra Brandla načas utichl.
Neumannova rozsáhlá dvousvazková monografie o Brandlovi tak vychází až nyní, patnáct let po jeho smrti. První část mapuje malířův život, techniku jeho malby či Brandlovy současníky, následovníky a žáky.
Druhá část představuje rozsáhlý katalog, v němž jsou kromě maleb a kreseb připsaných Brandlovi uvedeny též práce, které mu byly Neumannem mylně připsány.
Národní galerie vydala také publikaci Život a dílo v archivních pramenech a starší odborné literatuře, která je souborem veškerých dochovaných archivních dokumentů k životu a dílu Petra Brandla.
Dochovalo se značné množství zmínek, které čtenáři dovolí proniknout třeba do Brandlova bohémského života prostřednictvím autentických dobových dokladů, k nimž patří například spory vedené s malířským cechem.
Pražský rodák Petr Brandl, který žil v letech 1668 až 1735, patří mezi největší postavy českého barokního malířství. V mládí byl správcem hradní obrazárny, kde se seznamoval s velkými jmény italského a nizozemského umění. Brzy se stal slavným a vyhledávaným umělcem, který byl často napodobován či kopírován.
Soukromý i umělecký život mu komplikovala jeho nezkrotná povaha. Několikrát byl vězněn a léta se soudil s bývalou ženou o alimenty.
Brandlův velkolepý styl s důrazem na dynamickou hru světel a stínů ovlivnil mnoho současníků i následovníků, například Jana Kupeckého a Václava Vavřince Reinera. Národní galerie vlastní velké množství Brandlových obrazů.
Jaromír Neumann, který žil v letech 1924 až 2001, se jako historik umění věnoval převážně baroknímu umění, byl zejména odborníkem na dílo Petra Brandla. Do roku 1970 přednášel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v 50. letech zastával pozice velmi striktně marxisticky pojatých dějin umění. V období pražského jara vyznával reformní postoje a s příchodem normalizace nemohl publikovat ani přednášet. V 80. letech byl Neumann odsouzen za spolupráci na ilegálním obchodu se starožitnostmi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist