Za nejlepší jazzovou nahrávku uplynulého roku stanice Český rozhlas Jazz označila album Autumn Tales kytaristy a skladatele Davida Dorůžky.

V anketě nazvané Česká jazzová sklizeň deset publicistů a promotérů na druhé místo umístilo desku Nononononininini skupiny Vertigo a na třetí nahrávku Podvod kytaristy Viléma Spilky a jeho Quartetu.

Absolvent prestižní Berklee College of Music v Bostonu Dorůžka novinku natočil téměř deset let od vzniku svého předchozího českého alba Silently Dawning.

Páteří desky, kterou nahrál v klasickém triu s kontrabasistou Jiřím Slavíkem a bubeníkem Martinem Novákem, jsou Dorůžkovy vlastní skladby. Pro inspiraci a repertoár ovšem kytarista využil také zdroje židovské hudby, tvorbu Bohuslava Martinů nebo český meziválečný populární jazz. Dvěma skladbami přispěl kontrabasista Slavík.

"V Dorůžkově případě se čekání na novou autorskou desku zajisté vyplatilo a výsledek mnohé překvapil ani ne tak samozřejmou precizností, jako spíše neortodoxnějším zvukem a dobrodružnějším přístupem," uvedl dramaturg stanice ČRo Jazz Petr Vidomus.

Anketu Česká jazzová sklizeň pořádá Český rozhlas Jazz už čtvrtým rokem. Její součástí je přehled všech vydaných jazzových nahrávek.

"Loni v Česku vyšlo dosud nejvíce jazzových alb v novodobé historii, konkrétně 45, a byla by škoda na ně zapomenout," podotkl Vidomus.

V seznamu vydaných desek lze podle jazzových odborníků vysledovat několik výrazných trendů: přetrvává silné zastoupení kvalitního jazzového mainstreamu, zároveň však není nouze o nové koncepty se zásadním autorským vkladem.

Brožuru k anketě Česká jazzová sklizeň distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů.