Na Cenu Jiřího Ortena, která se uděluje autorům mladším třiceti let, jsou letos nominováni dva básníci a jedna prozaička.

V jubilejním 30. ročníku soutěže porota do užšího kola vybrala Zuzanu Kultánovou za novelu Augustin Zimmerman, Dominika Melichara za básnickou sbírku Schýlené tělo a Jana Nemčeka za sbírku básní Proluka.

Vítěz bude vyhlášen 11. května na veletrhu Svět knihy. V úterý to oznámil pořádající Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Tradiční autorské čtení všech nominovaných se uskuteční 27. dubna od 19 hodin v pražské Literární kavárně Řetězová.

Ocenění pojmenované po básníku Ortenovi, jenž tragicky zemřel ve 22 letech, vzniklo roku 1986 s cílem oceňovat autory publikující v samizdatu.

Později se měnili organizátoři soutěže, od roku 2009 ji pořádá knihkupecký svaz.

Mezi dosavadní laureáty Ceny Jiřího Ortena patří Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec či Marek Šindelka.

Letos třicetiletý Jan Nemček pochází z Ostravy, kde na Dole Michal příležitostně pořádá autorská čtení Literární sprcha. Publikoval v literárních časopisech Host, Tvar, Weles, Artikl či Protimluv.

Porota Nemčeka nominovala za "civilní momentky soudobého Ostravska, ve kterých se snaha o intimní překonání deziluze doplňuje o sociální apel".

Dílo Zuzany Kultánové, tedy jedinou prózu v letošních nominacích, porota ocenila za "sugestivní, literárně neodvozený obraz Prahy druhé poloviny 19. století a několika tragických osudů v ní“, jak uvedla.

"Člověk a jeho osobní úděl je to, co mě zajímá a nepřestává fascinovat. Důležitým aspektem, s nímž se snažím pracovat, je jazyk. Je to pro mě nekonečný a přitom omezený nástroj dorozumívání a popisování stavu světa a člověka. Věřím, že slovo má nekonečnou moc i bezmoc," uvedla Kultánová, která prý velkou inspiraci nachází v české poezii.

Zuzana Kultánová se narodila roku 1986, vystudovala bohemistiku na Ostravské univerzitě. Dnes působí jako literární publicistka a kritička, ale povolání má jiné.

„V próze Zuzany Kultánové jde o existenci a lidskost. O Augustina Zimmermanna, který nechal v ozubených kolech moderního věku neopatrně duši. A ty nadějné časy ho šmelcují do bezvědomí. Jako by neměl žádný morální základ, točí se ve víru doby coby spadané listí a je čím dál víc bez dechu,“ napsaly o jejím románu Hospodářské noviny.

Prvotina Dominika Melichara nazvaná Schýlené tělo byla porotou oceněna za "samozřejmé nakládání s bohatostí jazyka, básnické tradice i experiment, vtipem znejisťované a raciem ukotvované".

Autor se narodil v roce 1987, absolvoval stejný obor jako Kultánová, ale v Praze a začal se živit jako nakladatelský redaktor. Vedle toho Melichar působí jako literární a divadelní kritik.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist