Do konce roku 2018 by Praha mohla investovat přibližně do deseti uměleckých děl ve veřejném prostoru. Zaplatí je ze dvou procent peněz použitých na městské investice.
Oznámila to náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská za zelené a Trojkoalici. Letos by město mělo pracovat zhruba s částkou 135 milionů korun.
"Nástup programu bude hodně pozvolný. Deset do konce příštího roku bude úspěch," řekla Kolínská. Ta by chtěla, aby se umění instalovalo i mimo širší centrum města. "Například pražská sídliště by si nějakou intervenci zasloužila," dodala.
Za posledních 12 let město podpořilo vznik sedmi děl ve veřejném prostoru.
Návrh, který by rada měla projednat na přelomu dubna a května, počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.
Podle Kolínské by se ze dvou procent investic každoročně měla platit také správa a údržba nových děl. Pro starší díla se peníze musí najít v rozpočtu jinde.
Letos by se na nová díla mohlo rozdělit asi 135 milionů korun. Polovinu by každoročně investoval magistrát do svých projektů, druhou rozdělí mezi žadatele.
Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice – složená ze zelených, STAN a KDU-ČSL – stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.
Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost Nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádná z nich zatím nebyla realizována, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist