Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit, jejž Václav Kašlík složil na motivy románu Karla Čapka.

Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru příští čtvrtek 20. dubna. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrací po více než půlstoletí.

Režie se ujala Alice Nellis, hudbu nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a dirigent Petr Kofroň.

V hlavních rolích se představí Josef Moravec (Prokop) a Lucie Hájková (Anči).

"Role inženýra Prokopa je velmi rozsáhlá a pěvecky náročná. Je to další výzva, ze které mám respekt a zároveň se na ni těším," řekl na středeční tiskové konferenci Moravec.

Oba pěvci se jako Karel Čapek a Olga Scheinpflugová objeví také v činoherním prologu, který je historickou fikcí.

"Prolog jsme stavěli jako jeden z Čapkových dnů v době, kdy Krakatit psal. Ve svém osobním životě byl tehdy mezi dvěma osudovými ženami, Olgou Scheinpflugovou a Věrou Hrůzovou, a zároveň byl pod velkým tlakem matky a otce kvůli své nemoci. Tak jsme prolog postavili jako jeden dost složitý večer," řekla autorka prologu Nellis.

Dirigenta Kofroně prý Kašlíkova hudba zajímá, protože je vlastně postmoderní.

"Neoklasicismus, ozvuky meziválečné avantgardy, jazz, dobový pop, dokonce práce s banalitou, minimalistický princip opakování, trochu občas Janáček, do toho představa o elektronické hudbě padesátých let, absurdita spojení klasického orchestru s orchestrem jazzovým. Je to vlastně takový fantasmagorický koktejl," řekl Kofroň.

Na libretu se podílel režisér Otakar Vávra, který Čapkův román zfilmoval s Karlem Högerem v hlavní roli.

Operní verze Krakatitu, napsaná v roce 1960, byla o rok později rovněž zfilmována. V tutéž dobu byla opera poprvé uvedena na divadelním jevišti v Ostravě. V pražském Národním divadle měla premiéru až v roce 1966.

Inscenace bude letos uvedena u příležitosti 100. výročí narození Kašlíka.

Nadcházející operní premiérou v Praze bude 8. a 10. června Lohengrin Richarda Wagnera v režii skladatelovy pravnučky Kathariny Wagnerové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist