Mezzosopranistka Dagmar Pecková svým novým projektem Wanted sestaveným z písní německého skladatele Kurta Weilla proměnila zaplněnou pražskou Lucernu v kabaret z minulého století.

Po úterní a středeční premiéře Pecková na stejném místě absolvuje ještě dalších 15 představení v režii bratrů Cabanů.

V projektu, který sama vymyslela, se pěvkyně na jevišti objevila v mnoha kostýmech, např. jako dáma z baru, prostitutka, uklízečka z přístavního hotelu, opuštěná milenka nebo nemilosrdný vrah Mackie Messer. Obecenstvo ji odměnilo potleskem vestoje.

Premiéru krátce před přestávkou přerušil kolaps jedné z divaček, která musela být předána do péče lékařů. Pecková po dohodě s publikem vynechala Píseň hnědých ostrovů.

Výprava nabídla dobové kostýmy Simony Rybákové. K realizaci projektu si Pecková pozvala například dirigenta Jana Kučeru, Epoque Orchestra, jazz band trumpetisty Miroslava Hloucala nebo pěvce Jiřího Hájka.

Hájek v písni Dopis na rozloučenou ztvárnil postavu pasáka, současnou politicky korektní mluvou označeného za "erotického manažera". Velký prostor pak člen Národního divadla dostal v druhé části představení, kde zaujal písní Kamarád z noční směny z období Weillovy emigrace do USA.

"Já si to náramně užívám a mám z toho skvělý pocit. Hudebně to jsou perfektní písně," řekl Hájek.

Představení zahrnující 20 let Weillovy tvorby zahájilo orchestrální intro Barbara Song z Třígrošové opery. Pecková zpívala originální německé a anglické texty, jejichž české překlady si posluchači četli na promítací ploše.

Autoři v nich představují především svět volných mravů a dramatických osudů ve společnosti plné propastných sociálních rozdílů.

Pecková v průvodním slovu mezi jednotlivými skladbami a tanečními čísly mimo jiné připomněla složité vztahy mezi Weillem a vyhraněným komunistou Bertoltem Brechtem, které vedly k rozchodu této autorské dvojice.

Druhou část představení otevřela slavná píseň Mackie Messer, v tuzemsku populární díky klipu z 60. let s Milošem Kopeckým.

"Pravda, z dnešního pohledu vidím, že to s Brechtem má málo společného a toto zpracování se odchyluje od původního záměru 'flašinetáře-vypravěče', ale vem to čert. Je to skvělé," podotkla před časem Pecková.

Projekt Wanted doprovází také nahrávka, na které jsou písně v podání Peckové jako Mackie Messer, Surabaya Johny nebo Barbara Song.

Pětapadesátiletá rodačka z Chrudimi Pecková se pravidelně objevuje na koncertních pódiích i operních scénách evropských metropolí.

Je držitelkou ceny Thálie za rok 1999 za titulní roli v Bizetově opeře Carmen na scéně Národního divadla v Praze. Loni se představila v projektu Hříšnice na několika festivalech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist