Skupina Jablkoň, která ve své hudbě míchá folk, rock i underground, oslaví 40 let od svého vzniku koncertem 20. dubna v pražském Divadle Archa.

Mezi hosty budou písničkáři Lenka Dusilová a Jarda Svoboda z Trabandu, skupina Květy s Martinem Kyšperským, Petr Váša, klavírista Michal Nejtek či hráč na dechové nástroje Jiří Stivín.

V rámci vystoupení bude pokřtěna kniha Jablkoň po čtyřicítce, jablkoňský zpěvník doplněný řadou fotografií, příběhy i zajímavostmi z historie kapely.

"Hned další den, 21. dubna se bude bez uvedených hostů slavit v 'Dělňáku' v brněnské Líšni, kde skupina Jablkoň před mnoha lety předvedla jedno ze svých prvních vystoupení," uvedl manažer kapely Romek Hanzlík.

Jablkoň natočil 18 alb. Debutová deska Devátá vlna vyšla v roce 1988, zatím poslední album Vykolejená před dvěma lety.

Kapela nahrála hudbu k několika divadelním představením i filmům, například ke snímku Smradi.

Poměrně často měnila obsazení. Jediným zakládajícím členem v současné sestavě je lídr Michal Němec, jeho kolegyně, zpěvačka Marie Puttnerová, přišla na svět až mnoho let po založení kapely.

„Tak technicky i výrazově suverénní zpěvačka se na české písničkářské scéně od dob už třináct let zesnulé Zuzany Navarové ještě neobjevila. Svým způsobem jde o reinkarnaci, i když Puttnerová zpívá jinak. Ale respekt, jaký si hlasem zajistí, je velmi podobný tomu, jejž si vybudovala právě Navarová,“ napsaly o Puttnerové nedávno Hospodářské noviny.

Historii skupiny poznamenala i úmrtí. V roce 2012 ve věku 62 let nečekaně zemřel Ingo Bellmann, zakládající člen skupiny.

Kytarista v kapele už 15 let přímo nehrál, ale byl autorem nebo spoluautorem velké části jejího repertoáru a významně ovlivnil specifický zvuk skupiny.

Čtyři roky předtím těžké nemoci nedlouho před svými třiapadesátinami podlehl zvukový a hudební režisér Petr Werner, považovaný za šestého "neviditelného" člena skupiny.

V současné sestavě jsou vedle Němce a Puttnerové také kytarista Martin Carvan, hráč na baskytary, kytary a fagot Johnny Judl a bubeník a klávesista Petr Chlouba.

Jablkoň má několik odnoží – Malá lesní Jablkoň, Jablkoň a Svěcený, Symfonic Jablkoň a Jablkoň Band. Nejmladší odnoží je Půljablkoň: Němec a Puttnerová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist