Roman Týc, člen skupiny Ztohoven, rozstříhal drátěné pletivo a vytvaroval z něj Krumlovskou madonu. Na fasádě domu v Široké ulici ji tento týden představilo českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum.

Obrysy madony Týc vytvaroval z roztrženého pletiva. Na madoně pracoval dva roky, použil ještě bílou podkladovou desku.

"Už použitý materiál vyvolává tíseň, aspoň v nás, kdo se staráme o děti, a zároveň bílý prostor v otvoru, který má tvar madony, je jakýmsi světlým bodem. Vytváří dojem, že možná naše děti vstoupí do šťastnějšího období, než bylo 20. století," uvedla ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz.

Do Českého Krumlova jezdí Týc často, roku 2013 zde vystavil obrazy z lidského popela pod názvem 3 kila osudu. Kromě toho výtvarník pracuje v ateliérech Schiele Centra.

Týc je známý například díky akci, kdy vyměnil panáčky v semaforech na pražských přechodech. Jeho skupina Ztohoven na sebe naposledy upozornila červenými trenýrkami umístěnými na místo standarty na Pražském hradě.

Tradice madon podle ředitelky Schieleho centra vznikla díky shodě šťastných okolností. Téměř na všech domech v Široké ulici jsou svaté obrázky, často madona. Jen na galerijní budově, původně renesančním domě, kde sídlil pivovar, chyběla.

"Když jsme sem po revoluci přišli, byla otlučená. Tak jsme si řekli, že bychom ji nahradili, ale ne replikou, nýbrž že řekneme někomu ze současných umělců," popsala ředitelka.

První madonu vytvořila Ona B., rakouská výtvarnice s českými kořeny, v roce 1994. Její dílo zůstalo na fasádě nejdéle, než se vedení galerie rozhodlo, že bude madony střídat.

Od roku 2006 fasádu zdobily madony, jejichž autory se stali Veronika Bromová, Jiří Surůvka, Antonín Střížek, Michal Singer, Eva Prokopcová a rakouská fotografka Marielis Seylerová.

"Jednou za rok až dva madonu měníme, vzniká tak zajímavá sbírka madon stejného formátu a tématu, ale rozmanitého pojetí. Nevím, jestli se mi to zdá z toho důvodu, že přišel velmi časně o maminku, ale mám pocit, že madona Romana Týce je strašně silná a působivá. Je to jedna z nejkrásnějších madon v naší sbírce," dodala Hana Jirmusová Lazarowitz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist