Osmdesátiny slavného amerického herce Jacka Nicholsona připomene pražské kino Aero přehlídkou sedmi jeho filmů. Hrát se budou od 18. do 21. dubna, o den později legenda světové kinematografie oslaví jubileum.

Vybrané filmy včetně Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Osvícení divákům také přinesou průřez bezmála půlstoletím americké kinematografie.

"Na osobnosti Jacka Nicholsona milujeme prakticky vše, počínaje jeho maniakálním smíchem, černými brýlemi, zapáleností pro role nebo citem na zásadní režiséry, se kterými spolupracoval, ale zároveň neměl problém se s nimi do krve hádat," říká Zuzana Kameníková, ředitelka kina Aero.

Diváci se mohou těšit na svého času přelomovou a v Hollywoodu novou éru startující Bezstarostnou jízdu, zamotaný snímek Romana Polanskiho Čínská čtvrť, zásadní a dodnes adorovaný počin Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem či legendární horor Stanleyho Kubricka podle románu Stephena Kinga Osvícení.

Na programu dále bude pěti Oscary oceněná romance Cena za něžnost, ztvárnění komiksového padoucha Jokera v Batmanovi režírovaného Timem Burtonem nebo gangsterka Martina Scorseseho nazvaná Skrytá identita. Ta rozplétá korupci a zločiny v Bostonu, Nicholson ve filmu účinkuje s Mattem Damonem a Leonardo DiCapriem.

"Stanislavského herecká metoda a častý výběr rolí jedinců brojících proti systému Nicholsonovy přinesly neuvěřitelných pět Oscarů v pěti dekádách. Z dnešního pohledu, kdy jsme zřejmě svědky konce instituce hollywoodské hvězdy jako takové, je to až neuvěřitelné," doplňuje Kameníková.

Pokud lze některého z herců označovat termínem žijící legenda, je to podle ní právě Jack Nicholson.

U příležitosti přehlídky Jacka Nicholsona bude ve foyer kina Aero k vidění výstava zvaná Jack Nicholson v plakátu. Její součástí bude například plakát Josefa Vyleťala k Bezstarostné jízdě. Ten se proslavil tím, že na něm výtvarník musel oblakem zakrýt vlajku USA.

V roce 1971, kdy měl film distribuční premiéru, nešlo znázorňovat americkou vlajku kvůli nastupující normalizaci v Československu.

Tři filmy herecké legendy Nicholsona uvede v pátek 21. dubna i brněnské Univerzitní kino Scala, a to Bezstarostnou jízdu, Čínskou čtvrť a Osvícení.