Film Rychle a zběsile 8 pokořil rekord, když o víkendu zaznamenal celosvětově nejvyšší tržby všech dob. Podle údajů nad pondělním ránem středoevropského času utržil 100,2 milionu dolarů v amerických i kanadských biografech a dalších 432,3 milionu v zahraničí.

S celkovou sumou 532,5 milionu za první víkend tak překonal i rok a čtvrt staré Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí, které za stejnou dobu utržily 529 milionů. Doteď šlo o historickou částku.

Rychle a zběsile 8 za úspěch vděčí především výsledkům v Číně, kde za dva dny utržilo 190 milionů dolarů. Z prodeje jedné vstupenky v Číně se nicméně filmovým studiím vrací zhruba jen čtvrtina částky, kdežto jinde ve světě jde o polovinu.

Z hollywoodských filmů Číňané tak enormní zájem naposledy projevili o tituly Zootropolis: Město zvířat a Warcraft.

V USA přitom zájem o nejnovější díl z akční série Rychle a zběsile klesl. Výsledek 100,2 milionu dolarů z amerických a kanadských biografů je výrazně nižší než u předchozího sedmého dílu, který v tamních kinech za první víkend debutoval s výsledkem 147,2 milionu.

V Číně měl sedmý díl zpožděný start, nakonec tam utržil 390 milionů dolarů. „Je to samozřejmě odhad, ale podle recenzí a ohlasů v kinech si myslím, že toto číslo můžeme s osmým dílem překonat,“ uvedl Duncan Clark, prezident mezinárodní distribuce Universal Pictures, která za snímkem stojí.

Sedmému dílu komerčně vzato pomohlo úmrtí hvězdy série, herce Paula Walkera, jež u diváků vzbuzovalo sympatie. Teď sága pokračuje bez něj. V osmém díle se poprvé mihly postavy ztvárněné herečkami Charlize Theronovou a Helen Mirrenovou.

O drama ale v zákulisí podle všeho nebyla nouze – film údajně poznamenaly spory na place mezi herci Vinem Dieselem a Dwaynem Johnsonem, které šly proti oslavě bratrství a rodiny, jež tato série jinak hlásá. Oba herci se od sebe drželi dál také na newyorské premiéře.

Rychle a zběsile 8 v Americe mělo rozporuplné recenze. David Ehrlich ze serveru IndieWire napsal, že jde o nejslabší díl z celé série, spokojený nebyl ani Justin Chang z deníku Los Angeles Times. Naopak třeba Owen Glieberman v časopisu Variety pochválil akční scény.

Diváci s ním zřejmě souhlasili – ve výstupních průzkumech společnosti CinemaScore odměnili nové Rychle a zběsile známkou A, tedy nejvyšším možným hodnocením.

Publikum tvořili z 58 procent muži, polovina diváků byla mladších 25 let.

„Osmý díl Rychle a zběsile zůstává zběsilejší ve skákání mezi lokacemi a ve vršení dějových zákrut než v akčních scénách. O ty přitom vždy šlo na prvním místě,“ napsaly o novém dílu Hospodářské noviny.

Snímku se o víkendu dále dařilo v Rusku, kde utržil 14,1 milionu dolarů, Mexiku se 17,8 miliony, Velké Británii a Irsku se 17 miliony, Německu s 13,6 miliony či Brazílii s 12,8 miliony dolarů.

Film teprve začnou promítat kina na Filipínách, v Srbsku, Polsku, Rumunsku a koncem měsíce v Japonsku.

„Je to v každém slova smyslu globální série. Tyto filmy jsou srozumitelné v každé kultuře. Rychlá auta, neuvěřitelné triky – to jsou věci, které si zamiluje každé publikum,“ uvedl Paul Dergarabedian z analytické společnosti ComScore.

Kromě Johnsona, Diesela, Mirrenové a Theronové v novém Rychle a zběsile účinkují herci Kurt Russell, Ludacris, Tyrese Gibson nebo Jason Statham. Film natočil F. Gary Gray, z poslední doby autor snímku Straight Outta Compton.

Společnost Universal neposkytla podrobnosti o rozpočtu, odhaduje se ale, že Rychle a zběsile 8 natočila zhruba za 250 milionů dolarů. Pokud by to tak bylo, jde o nejdražší titul z celé série. Pokud neklesne zájem a snímek celosvětově utrží přes miliardu dolarů, je prakticky jisté, že sága bude pokračovat.

Momentálně studio ve svých plánech výhledově počítá s Rychle a zběsile 9 na rok 2019, desátý díl by do biografů mohl přijít v roce 2021.

Podle serveru BoxOfficeMojo.com nyní všechny filmy z této ságy za šestnáct let utržily přes 4,5 miliardy dolarů.

V tabulce víkendové návštěvnosti amerických a kanadských kin na druhém místě skončil titul Mimi šéf od společností Fox a DreamWorks Animation. Utržil 15,5 milionu dolarů, dohromady už má na kontě 116,3 milionu.

Třetí je Disneyho Kráska a zvíře s tržbami 13,6 milionu dolarů. Celkově film v USA a Kanadě utržil 454,7 milionu, celosvětově již překročil hranici 1 miliardy.

Na čtvrtém místě o víkendu skončili Šmoulové: Zapomenutá vesnice s 6,5 milionu dolarů, dohromady mají na kontě 24,7 milionu. Snímek s rozpočtem 60 milionů dolarů bude muset uspět v zahraničí, aby si na sebe vydělal.

Pětici nejnavštěvovanějších filmů pak uzavírá Loupež ve velkém stylu s tržbami 6,3 milionu dolarů. Film společnosti New Line vypráví o stárnoucí trojici bankovních lupičů, které ztvárnili herci Morgan Freeman, Alan Arkin a Michael Caine. Celkově už snímek utržil 23,4 milionu dolarů a téměř si na sebe vydělal – rozpočet činil 24 milionů.

Většina studií se proti novému Rychle a zběsile neodvážila nasadit konkurenci. Pouze společnosti Amazon Studios a Bleecker Street o víkendu do limitované distribuce uvedly film Ztracené město Z. Z projekcí ve čtyřech kinech utržil 112 tisíc dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist