Po šestnácti letech od poslední desky nazvané Dobrá kočzka, která nemlsá česká kapela Lucie v čele s Davidem Kollerem vydá novou desku. Pojmenovala ji Evolucie, hotová bude na jaře příštího roku.

Na podzim pak mají následovat tři halové koncerty: 13. listopadu 2018 v Ostravě, 18. listopadu v Brně a 24. listopadu v pražské O2 areně.

Předprodej vstupenek začne tento čtvrtek, v případě velkého zájmu pořadatelská agentura Brainzone počítá s dalšími termíny, jak oznámila v úterý.

S nápadem na novou nahrávku hudebníci přišli před třemi lety během comebackové šňůry, která se z plánovaných pěti koncertů protáhla na jedenáct zastávek.

“Vyzkoušeli jsme si, že spolu vydržíme 24 hodin v kuse, a shodli jsme se, že nechceme hrát pořád ty staré písničky,” říká klávesista Michal Dvořák.

V současnosti má Lucie asi sedm nových skladeb, počítá však se vznikem několika desítek demonahrávek. “Ke zkouškám se od konce loňského roku scházíme docela často. A kromě sebe jsme ke skládání nových písniček oslovili i naše kamarády,” dodává David Koller.

Třemi kousky zatím přispěl v Americe usazený písničkář a někdejší československý emigrant Ivan Kral. ”Ptal se, v jakém je chceme tempu, tak jsem mu řekl, ať jsou rychlé. Ty nám na deskách většinou chybí,” směje se Koller.

Na albu se pravděpodobně objeví také píseň Oskara Petra z konce 80. let minulého století, k níž vznikl text teprve teď. “Chtěli jsme něco ve stylu Chci zas v tobě spát,” podotýká další člen skupiny Robert Kodym s odkazem na Petrův slavný song pro sólovou desku Davida Kollera.

Podle svého frontmana Lucie na desku zahrne nové i staré hudební nápady. Vyloučená není ani spolupráce s mladšími hudebníky.

“Bál jsem se, jestli na desce nesmícháme Michalovo Vivaldiano, Davidův Kollerband a moje Wanastovky, ale dobrý, nic takovýho se neděje,” naráží kytarista Robert Kodym na další aktivity členů sestavy.

Přestože album ponese názve Evolucie, výrazná změna image a žánru se nechystá – prý to nebude “žádný trip hop”.

Skupina spolu s agenturou Brainzone pro výslednou produkci oslovila i několik zahraničních producentů, jejich jména ale prozatím prozradit nechce.

Lucii letos bude moci slyšet slovenské publikum. Do Trnavy kapela přijede 3. června v rámci “apendixu” oslav 30. výročí.

Skupinu Lucii roku 1985 založili kytarista Robert Kodym a baskytarista Petr Břetislav Chovanec (PBCH), o rok později se přidal zpěvák David Koller a klávesista Michal Dvořák. V roce 1990 kapele vyšel debut Lucie s hity Oheň nebo Šrouby do hlavy. Po pauze a personálních změnách přišla v roce 1993 řada na desku Černý kočky mokrý žáby (s hity Amerika, Sen nebo Vona říká jó).

Po albech Větší než malé množství lásky (1998), Slunečnice (2000), Dobrá kočzka, která nemlsá (2002, v rámci Cen Anděl vyhlášena jako album dvacetiletí) a dalších personálních změnách mělo na přelomu 2005 a 2006 vyjít další album. Místo toho ale kapela kvůli osobním sporům ohlásila konec.

Členové spolu několik let nemluvili, v roce 2011 však Robert Kodym prohlásil, že nevylučuje comeback. Kapela se opravdu vrátila, sérii koncertů pro veřejnost začala roku 2014.