Česká televize uvede nový desetidílný hudební magazín Doutnák. Pořad s podtitulem Zpráva o stavu nezávislé klubové scény začne tento čtvrtek 20. dubna v 21.55 hodin, postupně představí 35 různorodých kapel a projektů.

Magazín má ambici ukázat, jak se koncertní scéna změnila přispěním mladé generace a jejího pojetí klubového života.

Klubovou scénu zmapují hudební publicista Pavel Klusák a režisér Zdeněk Tyc. "Doutnák představí nezávislou scénu, indie pop v širokém smyslu slova. Neřeší avantgardu nebo umělecké progresivní scény," přiblížil koncept magazínu autor námětu a scénáře a průvodce pořadem Klusák.

"Bylo pro nás podstatné ukázat kapely, jaké skutečně jsou. Proto jsme natáčeli jejich živé hraní před publikem a trochu si s nimi povídali o tom, co je pro ně úspěch, ale i o tom, jaké sny generuje v noci jejich podvědomí," dodal.

Režisér Tyc podotkl, že indie pop je hudba, která se primárně nepodbízí, ale chce se také líbit. "V těch slovesech je ale sakra rozdíl," zdůraznil.

Autorský tým rozšiřuje pohledy na koncerty směrem do zákulisí. Vyptává se hudebníků na jejich zkušenosti, vtahuje do hry experty a "šedé eminence" scény, navštíví zkušebny i místa pouličních hráčů.

"Kdo chce získat základní přehled o české nezávislé hudební scéně, Doutnák mu ho určitě přinese. Moc mě to těší a jsem přesvědčen, že díky fundovanosti autorů bude takový pohled zasvěcený a pro mnohé určitě i velmi objevný," řekl výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

V prvním dílu nazvaném Export: sny a realita celou sérii otvírají elektroničtí Himalayan Dalai Lama, synthpopová teenagerská producentka Zagami Jericho a sólový projekt Lenky Dusilové.

V dalších dílech se představí kapela Květy s básníkem a alternativním rockerem Martinem E. Kyšperským, matador protestujících písničkářů Vladimír Merta nebo nositel hudebních cen Vinyla a Apollo producent Dné či producent Lišaj.

Související