Cyklus maleb nazvaný Březinka, který reflektuje utrpení a hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi, v pražském Anežském klášteře vystaví slavný německý malíř Gerhard Richter.

Menší expozice doplní velkou výstavu, kterou tuto středu otevře Národní galerie v Paláci Kinských.

Richter je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců posledních desetiletí. Jeho díla patří také k těm nejdráže prodávaným.

Série rozměrných pláten Březinka vznikla na základě fotografií, které v Osvětimi-Březince tajně pořídil židovský vězeň roku 1944. Krutosti holokaustu ale na plátnech nejsou vidět, Richter přes ně navrstvil černou, červenou, zelenou a šedou barvu.

Spíše než aby hrůzy holokaustu Richter přímo popisoval, skrývá je za abstrakcí.

V koncentračním táboře Osvětim zahynulo přes milion lidí, většina z nich byli Židé.

Pětaosmdesátiletý Richter byl jedním z prvních německých výtvarníků své generace, kteří se dokázali umělecky vyjádřit k nacistické historii vlastní země.

S nacismem měl Richter ve své rodině bezprostřední zkušenost. "Sám ale německou historii nepovažuje za svůj námět a nechce, aby k ní jeho díla odkazovala. Stejně tak si nepřeje, aby byla jeho tvorba vykládána didakticky," uvedl ředitel Národní galerie a kurátor výstavy Jiří Fajt.

Přehlídka čítající 70 děl bude první retrospektivou Richtera ve středo-východní Evropě. Mimo jiné je součástí takzvaného Česko-německého kulturního jara 2017.

"Mnohými kritiky je Richter považován za vůbec největšího žijícího umělce. K vidění budou ikonická díla od fotorealistických maleb až po expresivní a geometrické abstrakce," dodal Fajt.

Výstava zahrne portréty Richterových dcer malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, dále krajiny, abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů či barevné vzorníky, na nichž vznikla zakázka výzdoby okna katedrály v Kolíně nad Rýnem.

Z Lidic bude zapůjčen obraz Strýček Rudi, který umělec kdysi věnoval tamní galerii a jenž je portrétem Richterova strýce, nacistického vojáka.

Mnozí Češi nevědí, že v lidické sbírce je pravděpodobně nejdražší dílo poválečného umění, které vlastní česká veřejná instituce.

V 60. letech vznikla iniciativa Lidice Shall Live, při níž umělci z celého světa posílali do Lidic díla. Sbírka je málo známá a Richterův obraz kurátoři dříve v expozici nezvýrazňovali – obávali se reakcí pamětníků.

Richter, narozený roku 1932 v Drážďanech, se v jedenácti letech stal příslušníkem Hitlerjugend a ke konci války zažil, jak Spojenci bombardovali Drážďany. Jeho rodinu nacismus poznamenal: otec Horst, původně vesnický učitel, byl po mobilizaci zajat Francouzi a po válce se vrátil domů jako zlomený člověk.

Strýc Rudi také narukoval, ale padl v jedné z prvních bitev. A teta byla zavražděna v rámci programu eutanazie, kterým nacisté likvidovali postižené jedince.

Gerhard Richter je nejdražším žijícím umělcem, jeho malby se v aukcích prodávají za stamiliony korun. V roce 2013 se obraz Domplatz, Mailand v Sotheby's prodal za 37 milionů dolarů, tedy 740 milionů korun. Je vytvořen technikou fotografické malby, kterou ale Richter lehce rozmazával.

Podobnou technikou vznikl také Strýček Rudi; jeho pojistná hodnota se dnes odhaduje na osm milionů eur, v přepočtu 216 milionů korun.

Letos v březnu se za 20,4 milionu eur – v přepočtu zhruba 551 milionu korun – vydražil Richterův obraz Eisberg (Ledovec). Stal se historicky nejdráže vydraženou krajinomalbou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist