Obraz Jana Preislera nazvaný Dívka v modrém se na nedělní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 7,8 milionu korun bez provize. Jde o více než šestinásobek vyvolávací ceny.

Za cenu 2,9 milionu korun nového majitele našlo také Zátiší s pomerančem od Emila Filly. O výsledcích aukce informovala Hana Hikelová za pořádající Galerii Art Praha.

Obraz Dívka v modrém patří k vrcholným Preislerovým dílům. Jedná se o veřejnosti dosud neznámou variantu jednoho z nejzásadnějších umělcových děl počátku 20. století, obrazu Pohádka z roku 1902.

"V nezvykle jemně vypracované olejové malbě malíř takřka impresionisticky zachytil melancholický výraz princezny Pohádky," popisuje aukční katalog.

Dílo původně patřilo do sbírky podnikatele a sběratele umění Lea Strasse, který se zasloužil o vznik městské obrazárny v Náchodě. Vyvolávací cena obrazu byla 1,2 milionu korun.

Další vydražený obraz, Zátiší s pomerančem, patří mezi významná komorní díla Emila Filly. Jeden z nejvýznamnějších českých malířů při jeho tvorbě použil příměs písku, která dílu dodává zajímavou plasticitu, uvádí aukční katalog.

Obraz pochází ze sbírky Oldřicha Kuby, který se zasloužil o vznik Západočeské galerie v Plzni a v letech 1954 až 1985 byl jejím prvním ředitelem. Do aukce šlo Fillovo Zátiší s pomerančem za vyvolávací cenu 2,2 milionu bez aukční provize.

Za 1,8 milionu našel nového vlastníka také obraz Rozmluva – Večeře Páně, který na přelomu 30. a 40. let namaloval Jan Bauch, další významná postava českého moderního malířství.

Podle posudku kunsthistoričky Rey Michalové obraz patří mezi desítku nejslavnějších a nejvýznamnějších Bauchových děl. Obraz šel do aukce s vyvolávací cenou 550 tisíc korun.

Za půldruhého milionu korun bez aukční provize se v neděli v pražském hotelu Hilton prodal obraz Václava Špály Blatouchy ve džbánu.

Milionovou hranici překonalo i další Špálovo dílo, Zátiší z roku 1937. Prodalo se za 1,35 milionu korun.

Jen o 40 tisíc korun levnější bylo dílo slovenského malíře Martina Benky s názvem Madona (V sliačskom kroji).