Dva měsíce po vydání ve Spojených státech se novinka Tyranie od historika Timothyho Snydera objeví také v češtině. Autor bestsellerů Krvavé země a Černá zem v knize varuje před možným vývojem západní společnosti a ohrožením demokracie.

Tyranii 2. května společně vydají Nakladatelství Paseka a Prostor.

Jeden z předních intelektuálů současnosti po velkých historických pracích přichází s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie.

Kniha Tyranie s podtitulem 20 lekcí z 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i osobní selhání člověka v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.

Prvotním impulzem k napsání eseje byla Snyderovi situace v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. V úvodu se historik obrací k Američanům a nabádá je, aby obrátili zraky k evropským dějinám a z nich se poučili. Varuje před signály rozkladu demokracie a srovnává je s minulostí.

Na první pohled by text mohl vypadat jako šíření poplašných zpráv – to je ale podle Snydera srovnatelné s tím, jak si málokdo v roce 1933 uměl představit hromadné vraždění Židů.

Dvacáté století nás učí, že "cenou svobody je věčná bdělost", uvádí nakladatel knihy.

Snyderova esej je rozvržena do 20 kapitol, v nichž nastiňuje své úvahy o 20. století, jež by mohly být i jakýmsi návodem na zachování demokracie a svobody.

Historik nabádá, aby lidé nebyli již předem poslušní, popisuje represe proti Židům v Rakousku ještě před anšlusem, zmiňuje i převzetí moci komunisty v Československu. Na pomoc si bere psychologický experiment, který dokázal, že lidé jsou extrémně poddajní, pokud jde o poslušnost vůči jakýmkoliv, třeba i zcela falešným autoritám.

Snyder dále radí, aby lidé bránili instituce – soudy, média, právo, odbory, neboť opět historie dokládá, že institucionální základna státu je křehká, lze ji zničit okamžitě jako v Rusku či v průběhu jednoho roku jako v Německu.

Historik varuje před „státem jedné strany“, před paramilitárními skupinami, upozorňuje na chování Trumpovy ochranky během voleb a na fakt, že v USA – jak soudí – je násilí vysoce privatizováno.

V knize Snyder rovněž připomíná odvahu na příkladu Winstona Churchilla a jeho odhodlání vzdorovat Německu již v době politiky appeasementu, nutnost nevěřit propagandě, veřejně se projevovat a cvičit se v hájení vlastního soukromí a snaze být co nejvíc odvážný.

„Pokud není nikdo ochoten zemřít za svobodu, pak všichni zemřeme pod tyranií," uvádí v poslední kapitole.

„Snyder na rovinu říká: problém teď není v tom, jak americkou demokracii bránit před ohrožením zvenčí, nýbrž jak ji chránit před Američany. Podotýká, že odchází poslední generace, která pamatuje 30. léta minulého století a mohla z vlastní zkušenosti rozpoznat příznaky fašismu či nacismu,“ napsaly o knize Hospodářské noviny.

Sedmačtyřicetiletý Timothy Snyder je profesorem historie na Yaleově univerzitě. Českému čtenáři se poprvé představil knihou Rudý kníže. Utajený život habsburského arcivévody (česky 2010).

Jeho tituly věnované pohnutým dějinám střední a východní Evropy nazvané Krvavé země (Paseka – Prostor 2013) a Černá zem (Paseka – Prostor 2015) se staly mezinárodními bestsellery.

V roce 2015 Snyder v Praze převzal Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, vloni byl hostem debatního fóra Meltingpot při festivalu Colours of Ostrava.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist