K 55. výročí premiéry Jonáše a tingl tanglu, legendárního představení pražského divadla Semafor, vychází na vinylu, CD i digitálně jubilejní edice původních nahrávek této scény.

Remasterované vydání spojuje dvě desky písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z tohoto představení z roku 1962 včetně o sedm let mladší inscenace Jonáš a dr. Matrace.

"Vyvěste fangle na tingl tangle, protože Jonáš, Jonáš už je tu...," rozeznělo se ze semaforského jeviště začátkem 60. let.

Divadlo tehdy nemělo stálou scénu a kočovalo takřka stejně, jako to o století dříve dělali jeho šantánoví předchůdci. Tak se zrodila Suchého nejslavnější divadelní postava, jíž složil poctu všem zapomenutým zpěvákům vaudevillových divadel a kabaretů.

Podle Vladana Drvoty ze Supraphonu přinesl Jonáš a tingl tangl Semaforu nadšené kritiky i vyprodaná představení.

Především však šlo o zásadní moment, kdy se z dosavadního dvorního skladatele Jiřího Šlitra poprvé stal herec.

"Iniciály S+Š se tak postavily vedle zavedené značky V+W," dodal Drvota.

"Nikdy jsme nevyhlašovali žádné programy. Chtěli jsme jen být přirození a vyslovovat, co jsme cítili," vysvětloval Suchý, zatímco na pultech knihkupectví se prodávalo libreto Jonáše spolu s dalšími semaforskými hrami v nákladu téměř 30 tisíc výtisků.

Singly s písničkami mizely z obchodů po tisících a hudební leitmotiv hry, píseň Vyvěste fangle, zněl denně z rozhlasu jako znělka pořadu Gramotingltangl.

Televize tehdy nenatočila obrazový záznam představení, nicméně Miloš Forman, který zkoušku Jonáše zachytil ve svém filmu Konkurs, začal připravovat filmovou verzi. Z té však nakonec sešlo, údajně na ni ve státní pokladně nebyly peníze.

To už byli Suchý se Šlitrem po takřka 250 reprízách hrou natolik unaveni, že ji stáhli z repertoáru a lidé před divadlem podepisovali petici, aby si to rozmysleli.

Nakonec pod tlakem veřejnosti uvedli v květnu 1969 volné pokračování Jonáš a dr. Matrace. Po pouhých 53 reprízách však Šlitr tragicky zemřel.

"Jubilejní album Jonáš a... vychází na LP desce a CD. Dostupné je i digitálně prostřednictvím iTunes, Google Play, Spotify, Deezer či domácí Supraphonline," vypočítal Drvota ze Supraphonu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist