S novým projektem se toto úterý v pražském divadle Alfred ve dvoře představí mexická choreografka a performerka Cristina Maldonadová.
Vystoupení se nazývá Stereopresence a v Praze žijící umělkyně jím zkoumá, v kolika realitách je možné existovat zároveň. S dramaturgyní Sodjou Zupanc Lotkerovou se inspirovaly raným videoartem a slibují výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti lidského vědomí. Samy v inscenaci také účinkují.
Premiéry se uskuteční toto úterý a středu, nejbližší reprízy divadlo na pražské Letné uvede v úterý 13. a ve čtvrtek 15. června.
Vzniku představení předcházel umělecký výzkum degenerativních poruch paměti provázejících demenci a senilitu.
Ztráta krátkodobé paměti a postupné přerušení spojení s aktuálním světem způsobené demencí jsou ve společnosti běžně považovány za nemoc. Demenci nelze vyléčit tradičními lékařskými postupy.
"Odborníci tvrdí, že mimo náš skutečný svět nic dalšího neexistuje. Představme si ovšem demenci jako krajně podivuhodný způsob existence – jako přirozenou strategii, která nám umožňuje současně pobývat ve více světech," uvádějí autorky.
Mexická choreografka a umělecká šéfka quadriennale v Praze přichystaly výpravu do paralelních světů



Ty pomocí jednoduchých projekčních pláten, videokamer a datových projektorů zkoumají vrstvy možných světů.
Zajímají je nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním. Umělkyně se tak snaží zachytit přítomnost, ve které se reálný svět prolíná s virtuálním.
"Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla," popsala Maldonadová, co ji přimělo začít na projektu pracovat.
"Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností," doplnila.
Maldonadová pochází z Mexika. Je režisérkou, herečkou a multimediální umělkyní, ve své práci používá alternativní divadlo a tanec, živé vstupy do filmů a videí, performance, audiovizuální instalace a tradiční i nová média.
Od roku 2000 Maldonadová tvoří vlastní inscenace nebo spolupracuje s umělci z různých disciplín.
Sodja Lotkerová působí jako dramaturgyně nezávislých divadelních nebo tanečních projektů. Vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU.
V letech 2008 až 2015 Lotkerová působila jako umělecká ředitelka Pražského Quadriennale, od roku 1999 pracuje také jako kurátorka.
Nová opera Martina Smolky hledá cestu v záplavě informací, mluvci v ní recitují seznamy - čtěte ZDE
Alfred ve dvoře uvede operu Martina Smolky, ve které se téměř nezpívá, nýbrž mluví - čtěte ZDE
Palestinský divadelník bude v Alfredu ve dvoře vyprávět o životě v uprchlickém táboře - čtěte ZDE
Recenze: Alfred ve dvoře nabídl výlet na okraj umění - čtěte ZDE
Mexická choreografka a umělecká šéfka quadriennale v Praze přichystaly výpravu do paralelních světů



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist