Podepsáním memoranda v pondělí v Olomouci zástupci zemí visegrádské čtyřky posvětili spolupráci na evropském výstavním projektu, který bude mapovat výtvarnou kulturu v zemích vzniklých po rozpadu Rakouska-Uherska.

Vrcholem projektu bude prestižní výstava nazvaná Rozlomená doba, která se v Olomouci otevře v září 2018.

V následujících letech se přesune do dalších evropských zemí. Projekt je připravován ke 100. výročí vzniku Československa a je součástí Evropského roku kulturního dědictví 2018.

Podle ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa jde o expozici náročnou po odborné i organizační stránce. "Poprvé v poválečné historii představíme výtvarnou kulturu z let 1908 až 1928 ve střední Evropě," uvedl.

"Exponáty jsou rozmístěny nejen na území střední Evropy, ale po celém světě. Chceme představit to nejlepší z tohoto období, bude tak velmi náročné sem tato díla dostat," dodal Soukup.

Hlavním kurátorem projektu je někdejší ředitel Galerie hlavního města Prahy Karel Srp mladší. Podle něj budou mít obdivovatelé umění poprvé možnost nahlédnout do vývoje středoevropského moderního umění a avantgardy jako takové ve střední Evropě.

"Výstava bude zahrnovat široké období 20 let, se středním mezníkem v roce 1918. Představí kolem stovky umělců z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Maďarska, budou přítomny i projevy avantgardy z Rumunska či Slovinska," řekl v pondělí Srp.

Z každé zúčastněné galerie doporučil její kurátor za svou zemi zhruba 200 děl k vystavení. V expozici se ocitne zhruba 250 z nich, které vybral tým kolem hlavního kurátora Srpa.

Kromě obrazů a soch budou vystaveny také fotografie, kresby či grafiky a obálky knih a časopisů. Divák podle Srpa uvidí díla od nástupu expresionismu přes kubismus a konstruktivismus až po avantgardu 20. let. "Vyvrcholí to čistou abstrakcí konce 20. let," dodal Srp.

Cílem výstavy je ukázat vzájemnou spolupráci jednotlivých umělců a uměleckých skupin, kteří v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy působili, osobně se znali a navzájem se ovlivňovali.

Výstava bude ilustrovat vztahy a souvislosti uměleckých děl tvůrců, jako byli například Vasilij Kandinskij, Emil Filla, Josef Čapek, František Kupka, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lajos Kassák či Władysław Strzeminski.

Přehlídka s podtitulem Mezi úzkostí a slastí 1908 až 1928 bude v Olomouci otevřena v září 2018. Poté se v březnu následujícího roku přesune do Krakova, následně do Bratislavy a na podzim do maďarské Pécsi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist