Slavný punkrocker Iggy Pop oslavil sedmdesáté narozeniny a při té příležitosti oznámil, že bude účinkovat na experimentálním jazzovém albu. Prý ho lákalo, jak je v jazzové hudbě hlas exponovaný a neschová se za jinými nástroji.

Autor hitů Lust for Life nebo I Wanna Be Your Dog se sedmdesáti let dožil minulý pátek. Experimentální jazzová deska, o níž hovoří, se jmenuje Loneliness Road a nahrál ji newyorský klavírista a skladatel Jamie Saft, informovala agentura AFP.

Iggy Pop přiznává, že ve třech skladbách, k nimž Saftovi napsal text a pak je sám nazpíval, jsou jeho hlasové výkony nedokonalé.

Stopy, které natočil ve studiu v americkém Miami, prý ale opravovat nechtěl.

„Trochu mě vyvedlo z míry, jak slabě některé části znějí, ale řekl jsem si, že to tak necháme,“ uvedl v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

K jazzu prý Popa přitáhl fakt, že v této hudbě není „nic velkého, ohlušujícího, žádná ozvěna, za kterou by se hlas schoval“.

Pop v interview dále popsal, jak spolupráce probíhala.

„V Miami mám dům u jedné říčky. Uvnitř jsou dveře, kterými se chodí do místnosti s pračkou, tam je stará malá židle, kterou jsem si v osmdesátých letech koupil na páté avenue, africké křeslo, jedna z nejstarších věcí, kterou vlastním,“ vylíčil, jak právě na této židli seděl se zápisníky, které mu poslalo vydavatelství Third Man Records, z přehrávače si pouštěl hudební podklady zaslané Saftem a vymýšlel na ně texty.

Letos šestačtyřicetiletý klavírista Saft, který spolupracoval s předním současným skladatelem vážné hudby Johnem Adamsem či hardcore punkovou kapelou Bad Brains, prý okolo Popova zpěvu na nové desce spíš improvizoval.

„Je za tím hlubší koncept původní improvizované hudby, která překračuje žánr,“ vysvětlil Saft, proč svoji nahrávku neoznačuje za ryze jazzovou.

Na jeho desce Loneliness Road dále účinkují významný bubeník Bobby Previte a jazzový basista Steve Swallow. Oba v minulosti vystoupili například v pražském klubu Jazz Dock.

Iggy Pop se dožil sedmdesátky, což se nepodařilo jeho někdejšímu blízkému spolupracovníkovi a příteli Davidu Bowiemu. Ten zemřel vloni ve věku devětašedesáti let krátce po vydání svého posledního, rovněž jazzem ovlivněného alba Blackstar, připomíná agentura AFP.

Popovu sedmdesátku o víkendu oslavil o sedmnáct let mladší frontman Metalliky James Hetfield. Na internetu zveřejnil video, v němž si sundá tričko a odhalí potetované torzo.

„Nevypadáš na víc než na třicet,“ vzkázal Hetfield Iggymu Popovi a označil ho za „velkou inspiraci“ pro všechny stárnoucí hudebníky.

Iggy Pop je vyhlášený mimo jiné svými energickými koncerty, při nichž často zpívá odhalený do půl těla. Tak ho zažili i návštěvníci loňského festivalu Metronome v Praze, kde byl jednou z hlavních hvězd.

Zpěvák naposledy vloni vydal rockové album Post Pop Depression.

Na dvou předešlých nahrávkách však Pop s jazzem koketoval. Jeho desku nazvanou Préliminaires inspirovala kniha francouzského romanopisce Michela Houellebecqa Možnost ostrova, na albu Après zpěvák interpretoval převážně francouzský repertoár.

V rozhovoru pro Rolling Stone nyní Iggy Pop dodal, že momentálně skládá hudbu pro chystaný francouzský film.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist