Hvězdy filmu Strážci galaxie, za nímž stojí společnost Marvel a který vypráví o skupině osobitých mezigalaktických hrdinů, v Hollywoodu uvedly očekávané pokračování. Ve druhém díle se protagonisté vypravují na další vesmírné dobrodružství, v němž jde o mnoho.

Peter Quill, Gamora, Drax Ničitel, Rocket a Groot tentokrát musí nejen uprchnout padouchovi, ale po cestě mimo jiné opět zachránit celý vesmír.

Ve filmu jim nově pomáhá Gamořina urážlivá sestra Nebula, vesmírný pirát Yondu a rozhodná mimozemšťanka Mantis.

Pod názvem Strážci galaxie Vol. 2 snímek do českých kin vstoupí ve čtvrtek 4. května.

"Je to jako puzzle z milionu dílků. Pokud se posadíte a sledujete, jak z těch střípků vzniká celkový obraz, dojde vám, jak je to strašně vymyšlené," uvedl na červeném koberci Chris Pratt, jenž v anglické verzi nadaboval Petera Quilla.

"Ten film je skvělý, má bezvadnou hudbu, je nesmírně zábavný, napínavý, plný emocí a vztahů," pochválil druhý díl Pratt.

Podle agentury AFP k pamětihodným scénám druhého dílu patří okamžik, kdy Groot – tentokrát jako mrňous a drobnější postavička než v prvním dílu – v podání herce Vina Diesela zpívá skladbu Mr. Blue Sky od anglické rockové skupiny ze 70. a 80. let Electric Light Orchestra.

V roli Stakara Ogorda, velitele pustošivých vesmírných pirátů, se ve dvojce objevuje Sylvester Stallone.

Sedmdesátiletý herec na červeném koberi řekl, že pokud se akční film natočí správně, může se stát součástí moderní mytologie.

"Já jsem točil spíš ten druh filmů, kde je to chlap proti chlapovi. Ale teď Marvel vyvinul tenhle svět Strážců galaxie a ten má srdce, je plný emocí. Je to ještě o úroveň výš," prohlásil Stallone, který druhý díl Strážců galaxie označil za "něco mezi Rockym a Rambem ve vesmíru", jak prohlásil v narážce na své dvě nejznámější filmové ságy.

První díl Strážců galaxie v roce 2014 zlomil letní rekordy, když celosvětově utržil přes 770 milionů dolarů, a ve světě Marvelu etabloval novou skupinu hrdinů.

Agentura AFP napsala, že snímek přišel v pravý čas – ve chvíli, kdy se v kinech točilo příliš mnoho superhrdinských filmů, jež se braly vážně a působily příliš pompézně.

"Natočil jsem film o vyvržencích pro všechny, kdo se tak cítí. A nesmírně mě dojímá, že si k němu našli cestu lidé ze všech koutů světa od Japonska přes Rusko až po Velkou Británii," uvedl scenárista a režisér snímku James Gunn.

Ten stojí také za druhým dílem a již nyní kývl na to, že napíše a natočí také Strážce galaxie Vol. 3. Do kin by měli přijít v roce 2020.

Již příští rok se nicméně Strážci galaxie mihnou v chystaném marvelovském velkofilmu Avengers: Infinity War.

Analytik Shawn Robbins ze serveru BoxOffice.com očekává, že druhý díl Strážců galaxie by příští víkend mohl v USA a Kanadě utržit zhruba 160 milionů dolarů.

Na serveru Metacritic.com má však film zatím průběžné hodnocení 66 bodů ze 100, což je o deset méně než jednička.

"Ten film je pořád chytřejší než většina dnešní produkce, ale už není tak chytrý jako první díl. Pořád je zábavnější než většina ostatních snímků, ale ne tak zábavný jako jednička," napsal například Chris Nashawaty na serveru Entertainment Weekly.

Také Todd McCarthy pro server Hollywood Reporter vyjádřil jisté zklamání. Druhý díl podle něj připomíná opakovanou jízdu na horské dráze, která byla napoprvé mimořádná, ale podruhé už pocit není tentýž.