Pražské Dejvické divadlo zamíří do Berlína. Tuto neděli a pondělí zde odehraje dvě představení v rámci Česko-německého kulturního jara.

Šéfka produkce Jana Burianová věří, že ztvárnění her Teremin a Kafka '24 pomůže přitáhnout pozornost německého publika k českým autorům.

"Zapojili jsme se poprvé, protože to je atypické," říká Burianová, podle níž do Německa většinou jezdí neverbální nebo německy mluvící divadla.

Představení v češtině s německými titulky jsou s výjimkou divadelních festivalů mimořádná.

Dejvické divadlo, které letos oslaví 25. výročí, bude v Berlíně hostovat v tradičním prostoru Deutsches Theater v centru metropole. Představí se dvojicí her českých autorů napsaných přímo pro soubor Dejvického divadla.

Hra Teremin z pera Petra Zelenky s Ivanem Trojanem v hlavní roli vychází z osudů ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina.

Druhé dílo, jež je od Karla Františka Tománka, se soustředí na poslední rok života spisovatele Franze Kafky, jehož důležitou část literát strávil na předměstí Berlína.

"Doufám, že naše dva tituly, které vezeme včetně autorů, budou mít účinek na publikum i v Německu, že tam nebude jen česká a slovenská komunita, která o nás samozřejmě ví, ale že tam přijde i odborná veřejnost ze strany Německa, které bychom rádi ukázali současnou českou dramatiku," podotýká Burianová, podle níž budou mít diváci po obou představeních možnost diskutovat s autory i herci.

Česko-německé kulturní jaro je jednou z akcí, která připomíná dvacáté výročí od podpisu Česko-německé deklarace.

Mezi hlavní pilíře několikaměsíčního programu patří retrospektivní výstava malíře Gerharda Richtera v pražské Národní galerii a kulturní programy v sedmi českých regionech nebo divadelní představení v obou zemích.

Desítky projektů jsou financovány z Česko-německého fondu budoucnosti. V Česku se do akce zapojila například Praha, Brno, Ostrava, Plzeň nebo Ústí na Labem, v Německu se program odehrává v Berlíně, Lipsku nebo Drážďanech.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist