Oceňovaný íránský filmař kurdského původu Kejván Karímí, jenž byl vězněn za svou tvorbu, se po pěti měsících dostal na svobodu. Neví ale, zda v islámské republice bude kdy znovu smět natáčet.

Jedenatřicetiletý Karímí řekl agentuře AP, že své propuštění přičítá tlaku ze zahraničí. Díky němu se vyhnul také 223 ranám holí. Bičování mělo být původně součástí trestu.

V rozhovoru přes Skype filmař uvedl, že si trest odpykal v teheránské věznici Evin. Tam se ocitají političtí vězni a lidé zadržení tajnými službami.

První měsíc byl Karímí umístěn na samotce ve „velmi špinavé, velmi chladné cele“. Z bolestí žaludku a nohou se postupně uzdravil a později byl přiřazen k ostatním vězňům. Nakonec jej dozorci umístili do cely s dvaceti dalšími trestanci.

„Jste daleko od svobody, daleko od čehokoliv, co milujete,“ popsal filmař.

Soudní systém v zemi, kde nad prezidentem Hasanem Rúháním dohlíží duchovní vůdce Alí Chameneí, shledal Karímího vinným za „urážku posvátných míst“ a „šíření propagandy“, jak uvedla stanice Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Součástí soudního procesu byla scéna z filmu Psaní po městě (Writing on the City), jejž Karímí natočil o politickém graffiti v Íránu.

Mapuje jejich historii od islámské revoluce z roku 1979 až do prezidentských roku 2009, po nichž následovaly bouřlivé protirežimní protesty.

Z Karímího filmů je ale ve světě zřejmě nejznámější černobílý snímek z roku 2013 zvaný Dobrodružství manželského páru (The Adventure of the Married Couple).

Jde o krátký film natočený podle příběhu italského spisovatele Itala Calvina. Pojednává o partnerech, kteří pracují na směny a zřídka se vidí.

Ve filmu se nemluví a ozvučen je pouze zvuky města. Snímek se promítal na 40 festivalech a ceny dostal ve Španělsku a Kolumbii.

Kejván Karímí byl jedním z íránských umělců, básníků, novinářů, modelek či aktivistů, kteří byli zatčeni v rámci snahy íránských konzervativců zastavit vliv Západu na íránskou kulturu.

K propuštění Karímího nyní došlo krátce před květnovými prezidentskými volbami v zemi, v nichž bude Hasan Rúhání usilovat o znovuzvolení.

Kejván Karímí je prý nyní šťastný, že se dostal na svobodu.

"Chtěl bych pokračovat v natáčení filmů, ale nevím, jakým způsobem a v jaké zemi," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist