Na Kubě se v neděli odehrála hlavní část Mezinárodního dne jazzu. Jak informuje agentura AFP, účastníky slavnostního koncertu na pódium uvedl hollywoodský herec Will Smith.

V průběhu dvouhodinového večera vystoupili klavíristé Herbie Hancock a Chucho Valdes, kontrabasistka Esperanza Spaldingová s trumpetistou Ambrosem Akinmusirem, zpěvák Kurt Elling či saxofonisté Melissa Aldana a Igor Butman.

Zpěvačka Cassandra Wilsonová zazpívala skladbu You Move Me, kubánský trumpetista Julio Padrón uvedl kompozici Birdlike od Freddieho Hubbarda.

Mezinárodního dne jazzu, jejž od roku 2012 pořádá UNESCO spolu s Institutem Thelonia Monka, se také letos zúčastnila Česká republika.

V neděli v pražském Paláci Akropolis koncertoval český kontrabasista světového věhlasu Miroslav Vitouš. Vystoupení bylo součástí festivalu Mladí Ladí Jazz.

Koncertu na Kubě se podle AFP zúčastnilo přes 50 hudebníků z deseti zemí.

Večer v havanském divadle Gran Teatro de la Habana Alicia Alonso, kde sídlí tamní národní balet, odstartovala afrokubánská jazzová skladba Manteca, kterou kdysi napsali perkusista Chano Pozo s trumpetistou Dizzym Gillespiem.

„Afrokubánský jazz a jeho bohaté dějiny hrály zásadní roli v obohacení žánru,“ uvedl klavírista Herbie Hancock, který Mezinárodní den jazzu zašťituje coby vyslanec dobré vůle UNESCO.

Kubánská státní agentura Prensa Latina napsala, že vystoupení podalo „zprávu o míru a porozumění mezi národy“.

Od chvíle, kdy Spojené státy před dvěma roky obnovily diplomatické styky s Kubou, na tento ostrov pravidelně jezdí američtí turisté i celebrity.

Nedělnímu koncertu přihlížel mimo jiné Miguel Díaz-Canel, viceprezident Státní rady Kubánské republiky. Tento sedmapadesátiletý politik, který byl v letech 2009 až 2012 ministrem školství a později místopředsedou vlády, je podle agentury AFP jedním z možných nástupců pětaosmdesátiletého prezidenta Raúla Castra. Ten v únoru 2018 opustí funkci.

V rámci Mezinárodního dne jazzu se po světě tradičně konají stovky akcí. Hlavní koncerty organizované pod záštitou UNESCO se v minulosti uskutečnily v New Yorku, Istanbulu, Ósace či Paříži. Nedělní vystoupení na Kubě končilo jazzovou interpretací skladby Johna Lennona Imagine.

„Naše letošní zaměření na Kubu dokládá sílu jazzu, jenž staví mosty a sbližuje ženy i muže na základě sdílených hodnot a úsilí,“ uvedla generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová.

Vloni se u příležitosti Mezinárodního dne jazzu uskutečnil večer v Bílém domě. Tehdejší americký prezident Barack Obama jej překřtil na Bluesový dům. Na pódium pozval klavíristu Hancocka, zpěvačky Dee Dee Bridgewaterovou a Arethu Franklinovou či trumpetistu Hugh Masekelu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist