Přestavba historického objektu někdejších jatek v blízkosti centra Ostravy by mohla začít příští rok.

Město očekává, že by na jaře mohlo v soutěži hledat zhotovitele přestavby, uvedl primátor Tomáš Macura za ANO.

Městští radní v úterý schválili vítěze mezinárodní architektonické soutěže, v níž porota posuzovala práce celkem osmi kanceláří. Nejvíce ji nakonec zaujal návrh pražského studia Petr Hájek Architekti. Objekt se má stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava.

S autorem vítězného návrhu nyní město uzavře smlouvu o vypracování projektové dokumentace.

"Jestli všechno dobře půjde, tak bychom zhruba do šesti až osmi měsíců od dnešního dne mohli mít hotový projekt, poté začít soutěžit dodavatele stavby. Soutěž sama o sobě i příprava zadávací dokumentace si vyžádá nějaký čas,“ uvedl Macura.

„Myslím si, že někdy v létě či na podzim 2018 by se mohla ta stavba začít realizovat," dodal primátor, který předpokládá, že přestavba by mohla trvat 12 až 18 měsíců.

Podmínkou města bylo, aby přestavba nestála více než 150 milionů korun. Jednání poroty byl přítomen znalec, který se vyjadřoval k tomu, zda návrhy mohou tento předpoklad splnit. Vítězný návrh by této podmínce měl vyhovět.

Objekt městských jatek v centru města vznikl roku 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun.

Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat.

Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.

Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu víc než 90 milionů korun.