Název belgického tanečního souboru Ultima Vez má pro české publikum příchuť sladkého polibku světového umění, které mezi prvními políbilo Prahu po jejím čtyřicetiletém socialistickém půstu.

Ultima Vez poprvé vystoupila v Divadle Archa roku 1995, od té doby na stejném jevišti představuje svůj repertoár prakticky každou sezonu. Letos od 27. do 29. května v Arše zatančí novinku Mockument o novodobém spasiteli. 

Zakladatel a umělecký vedoucí Ultimy Vez Wim Vandekeybus bude po každé repríze diskutovat s diváky o svém vidění  světa. Podnětů bude hodně: Mockument o novodobém spasiteli představuje „břitký obraz imaginární postavy mesiáše“, jak uvedli pořadatelé.

Slovo mockument si Vandekeybus vypůjčil z kinematografie, kde označuje zobrazení nereálných události formou dokumentárního filmu. 

Mockument je divadelně tanečním představením, kde příběh tvoří neobyčejně silnou složku. Podle autorské anotace půjde o futuristickou vizi: „Lidstvo dospělo do zlomového okamžiku. Strašlivá síla ničí veškerý život na Zemi. Jedno dítě nicméně pomůže hrstce lidí do bezpečného úkrytu. Život v něm ale není vůbec snadný. Přeživší jsou lidské bytosti, tím pádem si neustále navzájem překážejí. A co hůř, tito vyvolení dokonce ani nemohou uniknout životu. Stali se nesmrtelnými, takže ani sebevražda už nenabízí cestu ven.“ 

Vedle tanečníků, kteří jsou proslulí extrémními fyzickými výkony, režisér obsadil také klasické herce. 

Wim Vandekeybus založil soubor Ultima Vez v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem plným konfrontací, výbušnosti, emocí a energie, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, vášeň a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí.

V představeních se v jeden celek prolínají tanec, hudba, divadlo, projekce a světlo. Významnou roli v projektech Ultimy Vez hraje autorská hudba a zvukový doprovod.

Taneční kritička Jana Návratová podotýká: “Vandekeybusovy choreografie jsou halucinogenní tripy do podvědomí, v jehož rozlehlých temných sklepeních se skrývá obávaná pravda, ale – jak choreograf věří – i cesta ke svobodě.“

V roce 2015 uvedl Vandekeybus premiéru svého prvního celovečerního filmu Galloping Mind s Jerrym Killickem v jedné z hlavních rolí, snímek byl promítnut také na festivalu v Karlových Varech.

Minulý rok pak do kin vstoupil dokument WIM v režii Vandekeybusovy sestry Lut.

V sobotu 27. května v 17.30 hodin se v Arše uskuteční přednáška Wima Vandekeybuse The Rage of Staging. Režisér bude mluvit o své vlastní tvorbě i o stejnojmenné knize, která nedávno k třicetiletí Ultimy Vez vyšla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist