Filmy, které nejsou v běžné nabídce televizí či kinodistribuci, uvede Festival tanečních filmů.

Ukáže prostředí, ve kterém pracuje slavný režisér Robert Wilson, dokument Mr. Gaga o slavném izraelském choreografovi Ohadu Naharinovi nebo film, v němž tanečníci ztvárňují novinové komentáře londýnských bankovních manažerů.

Festival se do české metropole vrací jako bienále po dvou letech, uskuteční se ve dnech 11. až 13. května v pražském kině Světozor.

Přehlídka zahrnuje filmy o tanci a tanečních osobnostech, ale také snímky vyprávějící o světě skrze taneční pohyb a choreografii.

Dokument Mr. Gaga o Ohadu Naharinovi festival uvede v české premiéře, přijede i jeho autor Tommer Heymann. Název snímku odkazuje k univerzální taneční technice, kterou Naharin – známý také z českých pódií – vyvinul. Technikou gaga se mohou zdokonalovat profesionální tanečníci i amatéři bez ohledu na věk a fyzickou kondici.

Za událost pořadatelé festivalu považují premiéru dokumentu A Living Space, který otevírá brány Watermill Center – sídla a tvůrčího prostoru slavného amerického režiséra Roberta Wilsona.

Mladý režisér Jakub Jahn s kameramanem Davidem Markovičem 50 dní zaznamenávali každodenní život ve Watermillu.

Na plátně se objeví řecký choreograf Dimitris Papaioannou, choreografka Lucinda Childsová, ale také filmový režisér Jim Jarmusch, hudební duo CocoRosie, Philip Glass a další osobnosti, které pod dohledem Wilsona pracují na svých projektech.

Film se po pražské premiéře vydává na festivalové turné do zahraničí.

Specialitou Festivalu tanečních filmů jsou moderované tematické bloky kratších snímků. Každý takový program má svého kurátora, který diváky seznámí s kontextem, okolnostmi výběru a zajímavostmi daného titulu.

Na festivalu se tak objeví kolekce filmů ze světa módy, blok ze světa street artu nebo dokumenty, které skrze tanec přibližují určitou společenskou realitu.

Festival dále uvede film Voices of Finance inspirovaný blogem londýnských bankovních topmanažerů, který před lety pravidelně publikoval britský list The Guardian.

Zpovědi bankéřů tanečníci ztělesňují takzvaným verbatim stylem, jakýmsi přepisem slov do tanečního pohybu.

Organizátoři festivalu letos poprvé vyhlásí cenu Maya, kterou získá nejlepší námět na taneční film. Partnerem ceny je vznikající Kyliánův nadační fond. Autor nejlepšího konceptu získá 60 tisíc korun a technickou podporu k realizaci svého tanečně-filmového záměru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist