Moravská galerie v Brně na sobotní zahájení výstavy Kmeny 90 přilákala tolik lidí, že se odpoledne před Uměleckoprůmyslovým muzeem vytvořila padesátimetrová fronta.

Start projektu věnovaného alternativním společenstvím 90. let minulého století galerie spojila s pouliční párty, kterou nezastavila ani silná průtrž mračen. Husova ulice byla kvůli akci uzavřená pro auta i tramvaje.

Výstava Kmeny 90 navazuje na stejnojmennou knihu rapera Vladimira 518, oproti ní však více pracuje s emocemi a fyzickým zážitkem.

Výstavní síně jsou plné kultovních předmětů a dokumentů připomínajících komunity anarchistů, metalistů, rapperů, skinheadů, punkerů a squatterů.

Návštěvníci v muzeu spatří bundy s nášivkami a cvočky, kolečkové brusle, graffiti, hudební nástroje, dobovou výpočetní techniku či mnoho tiskovin a fotek. Zájemci si mohou vyzkoušet dobové herní automaty.

"Myslím, že se podařilo shromáždit předměty, které reflektují 90. léta," řekl při zahájení Vladimir 518, který je také kurátorem výstavy.

Největším exponátem je slavný růžový tank Davida Černého, instalovaný před kostelem na Komenského náměstí. Už od čtvrtka poutá velkou pozornost, některé reakce na něj jsou však i negativní, připustil ředitel galerie Jan Press.

S dočasným umístěním tanku zprvu nesouhlasili památkáři. Podle náměstka primátora Matěje Hollana z hnutí Žít Brno jim vadilo, že ničí pohledovou osu Husovy ulice a nehodí se k urbanismu 19. století na brněnském okruhu.

Nakonec se však převoz tanku z vojenského muzea v Lešanech na Benešovsku podařilo prosadit.

Expozice Kmeny 90 se věnuje také širším politickým, ekonomickým a kulturním souvislostem 90. let. Součástí výstavy jsou interaktivní objekty Krištofa Kintery nebo díla Jiřího Davida.

Záběry rvaček zase připomínají, že soužití různých alternativních společenství v 90. letech nebylo vždy harmonické.

Estetika subkultur je celé 20. století silným zdrojem inspirace pro vizuální umění a design, což platí i pro 90. léta. Bez znalosti subkulturního pozadí se současné umění a design stává téměř nepochopitelným, míní kurátor Vladimir 518.

"Výstava ukazuje, co ze subkulturního dění 'devadesátek' ovlivnilo několik generací současných tvůrců. Mnozí z nich navíc různými tehdejšími 'kmeny' nejen prošli, ale také se výrazně podíleli na jejich aktivitách a estetice," dodal Vladimir 518.