Na veletrhu Svět knihy byly v sobotu pokřtěny české audioknihy z žánrů sci-fi a fantasy. Stylově čepelí ostré dýky a whisky zástupci vydavatelství Walker & Volf oslavili vydání audioknihy Miroslava Žambocha Na ostřích čepelí, kterou načetl Zdeněk Velen.

Míla Linc z vydavatelství Straky na vrbě pak pivem přivítal vznik audioknihy s antologií povídek Stíny Černého hvozdu načtenou Vojtěchem Hamerským.

Audioknihy českých autorů v žánrech sci-fi, fantasy a horor vstoupily na trh před pěti lety. Od té doby se jejich nabídka rozšiřuje právě díky těmto dvěma audiovydavatelstvím specializovaným na sci-fi a fantasy.

Načítání audioknihy je podle Jiřího W. Procházky z vydavatelství Walker & Volf složitý a dlouhý proces.

Radek Volf ze stejného vydavatelství na sobotní besedě v Průmyslovém paláci upřesnil, že načíst audioknihy trvá čtyřikrát déle, než jaká je konečná délka díla. Sedmkrát déle se tvůrci věnují postprodukci.

Za specifikou formu herectví načítání audioknih označil herec Zdeněk Velen.

"Na rozdíl od rozhlasové práce je to předčítání literatury jedním vypravěčem. Člověk nesmí zabíhat do příliš velkých emocí, protože by to na dlouhou knížku bylo nestravitelné,“ řekl Velen.

„V předčítané literatuře je také spousta popisových scén, které jsou nejtěžší, protože tam je třeba udržet pozornost a rozvrhnout si to tak, aby to zůstalo zajímavé," dodal herec.

Obě vydavatelství se soustředí na tuzemskou sci-fi a fantasy, ve Walker & Volf však nyní získali práva na knihy Roberta A. Heinleina (Hvězdná pěchota) a Arthura C. Clarkea (Setkání s Rámou).

"Je to pro nás finančně náročné, takže v dohledné době s trvalým vydáváním zahraničních autorů nepočítáme. Navíc se tuzemští autoři prodávají ve formě audioknih stejně dobře jako ti zahraniční," uvedl Radek Volf z Walker & Volf.

Již v sobotu dopoledne se na veletrhu v Literární kavárně uskutečnila beseda o současném českém sci-fi a fantasy, kde byly představeny také nové tituly nakladatelství Euromedia.

Šlo o mysteriózní thriller Michala Šefary Podsvětí, fantasy Čarodějův odkaz od Ondřeje S. Nečase a fantasy Propast času a jeho pokračování Císařovna od Romana Bureše.

Veletrh Svět knihy každoročně navštěvuje až 40 tisíc obdivovatelů literatury. Čtyřdenní akce do neděle představuje knižní novinky tuzemských nakladatelů i české a zahraniční spisovatele.

Hlavní téma veletrhu je Genius loci v literatuře. Své stánky letos na veletrhu otevřelo na čtyři stovky vystavovatelů z třicítky zemí.