První část nedělního koncertu španělské flamencové zpěvačky Rocíi Márquezové, jejž festival Pražské jaro pořádá v Divadle ABC, nabídne poctu básníkovi Federiku Garcíovi Lorcovi. Ve druhé části zazní skladby z nového alba Márquezové nazvaného Other Firmaments.

Přestože k flamencu často patří tanec, pražské publikum se dočká pouze hudby a zpěvu, vysvětlila zpěvačka.

"Nabídka koncertu bez taneční části mě potěšila, není nezbytnou součástí každého flamencového vystoupení. Věřím, že i bez tance navážu spojení s publikem plném emocí," řekla v Praze Márquezová.

Na nedělním setkání s novináři představila také svůj hudební doprovod, který tvoří klavírista Dani B. Marente, saxofonista Juan Jiménez, bubeník Antonio Moreno a kytarista Manuel Herrera.

"Měla jsem štěstí na skvělé muzikanty. Jedná se o představitele soudobého flamenca," uvedla Márquezová.

Program vychází z koncertu, který si u Márquezové roku 2014 objednalo slavné madridské Teatro Real jako doprovod premiéry opery Publikum.

Skladatel Mauricio Sotelo tuto operu napsal podle stejnojmenného dramatu Federika Garcíi Lorky.

Jedinečná kombinace témbru saxofonu, klavíru a bicích nástrojů se pro zpěvačku stala výzvou k experimentování s tradičními formami flamenca a objevování nových výrazových prostředků.

"Flamenco je žánr, který se obrací do minulosti. Moje pojetí ho kombinuje s novými trendy," uvedla Márquezová. "Experimentální přístup je předpokladem k tomu, aby se flamenco dále vyvíjelo," dodala.

Program s názvem Pocta španělskému básníkovi Federiku Garcíovi Lorkovi vystavěla Márquezová na základě fragmentů alba lidových písní Colección de Canciones populares antiguas espaňolas, kterou v roce 1931 natočila Encarnación López Júlvezová, známá jako La Argentinita.

Písně v druhé části pořadu jsou záležitostí autorskou jak v hudbě, tak i textu, ovšem inspirovanou lidovými motivy. Nejvýraznější podíl má v obou rovinách Márquezová, která k napsání písňových textů oslovila také Isabelu Escuderovou, Christinu Rosernvingeovou a Maríu Salgadovou.

Márquezová se studiem flamencového zpěvu začala zabývat v devíti letech v rodné Huelvě. Později vystudovala muzikologii ze zaměřením na flamenco na univerzitě v Seville. Vystupovala na mnoha pódiích ve Španělsku i v zahraničí. Debutové album Agui y ahara vydala roku 2009.