Před hlavními hudebními cenami Anděl, které budou uděleny v pondělí 22. května, se ve středu večer nejprve tradičně rozdávala žánrová ocenění. V kategorii rockové a popové hudby uspěla zpěvačka Lenny s deskou Hearts.

Pro dceru pěvkyně a kytaristky Lenky Filipové může jít jen o začátek několika úspěšných dnů. Lenny je za svoji desku Hearts nominovaná také na „velké“ ceny Anděl.

V pondělí tak k nynější ceně může přidat ještě ocenění v kategoriích album roku, skladba roku, zpěvačka roku a videoklip roku.

Středečním večerem naopak vyvrcholilo úspěšné období hudebníka Ondřeje Holého vystupujícího jako dné.

Za svoji desku These Semi Feelings, They Are Everywhere byl oceněn v kategorii elektronická hudba a dovršil tak „hattrick“ – dné už s tímto albem zkraje roku bodoval nejprve na cenách Vinyla, později získal ocenění Apollo.

Příběhy, které dné na albu vypráví, prý inspirovalo město a mezilidské vztahy.

"Večer všude jezdím autem a věci tak vidím střízlivýma očima. Docela dobře se mi podařilo vypozorovat, jak to mezi lidmi funguje," řekl dné zkraje roku Hospodářským novinám.

Hned dva žánrové Anděly ve středu obdrželo jazzové vydavatelství Animal Music, které v těchto dnech slaví desáté výročí.

V jazzové kategorii uspěla jím vydaná nahrávka kytaristy Davida Dorůžky zvaná Autumn Tales, na které se dále podíleli bubeník Martin Novák a kontrabasista Jiří Slavík.

Právě Slavík pak se svojí autorskou nahrávkou Mateřština, rovněž vydanou u Animal Music, získal žánrového Anděla v kategorii world music.

Dorůžka již za své album získal cenu stanice Český rozhlas jazz. „Kytarista neohromuje technikou ani rychlostí. Spíš schopností vybírat a hrát ty podstatné noty. Má naléhavý zvuk: když se ozve, publikum tají dech, tuší, že o něco jde,“ napsaly o Dorůžkově desce Hospodářské noviny.

 

V alternativní hudbě na Andělech uspěl Martin Evžen Kyšperský s albem Vlakem.

V kategorii folk & country zabodovalo trio Martiny Trchové s nahrávkou Holobyt, v hard & heavy zvítězila skupina Master's Hammer za album Formulae.

Nejlepší hiphopovou desku natočila skupina Pio Squad, jde o nahrávku Stromy v bouři.

Z okruhu punk a hard core získala nejvíce hlasů kapela Ucházím s albem Fragmenty vášní, ve ska & reggae uspěli The Chancers s albem Trigger Warning.

Žánrové ceny Anděl byly ve středu rozdány v pražském Lucerna Music Baru, večerem provázel hudebník Honza Křížek.

Ceremoniál byl rozdělen do tří bloků. Na úvod tři skladby odehrál dřívější vítěz žánrových cen Boris Carloff, později vystoupila skupina Žamboši a na závěr Vladimir 518 s PSH.

Nechybělo málo a ceny Anděl se letos nerozdělovaly vůbec. Pořádající Mezinárodní federace hudebního průmyslu v polovině března oznámila, že letos se žánrové Anděly udělovat nebudou. Nakonec se však akci podařilo ekonomicky zajistit.