Divadelní soubor 11:55 (Zapětdvanáct) příští pondělí 22. a úterý 23. května otevře venkovní scénu pražského prostoru Jatka78.

Členové ansámblu uvedou premiéru představení s názvem Ptí-píí-ptíp? Tak to chodí, jehož režisérem je umělecký šéf souboru Cirk La Putyka Rostislav Novák ml.

Inscenace vzniká pro jednu ze sousedících uliček v holešovické tržnici, diváci ji v této sezoně uvidí jen dvakrát. Projekt vzniká na motivy knihy Kurta Vonneguta Jatka č. 5.

"Jatka78 nejsou domovskou scénou pouze pro Novákův soubor. Už druhou sezonu tu v rezidenčním programu tvoří také mladí absolventi pražské DAMU pod hlavičkou souboru 11:55,“ připomínají pořadatelé.

Podle nich Rostislav Novák ml. tyto herce neučil salta ani přemety. „Společně s ním zkoumají zásadní otázky, například zda jsme se dokázali poučit z druhé světové války či jak na nás působí dění ve světě teď."

Novák se poprvé se souborem 11:55 setkal u přijímacích zkoušek na DAMU, kdy seděl v komisi a pomáhal Jiřímu Havelkovi vybírat studenty do jeho ročníku.

"Uplynulo několik let a vídáme se denně v našem divadle. Naše spolupráce není ani o cirkusu, ani o činohře. Potkali jsme se na tři týdny, abychom si vyzkoušeli něco nového. Pracuji tak s úplně novými lidmi v žánru choreografie, scénografie či dramaturgie,“ řekl režisér.

„Výzvou je pro mě i samotná předloha – kniha o bombardování Drážďan, ale i prostor ulice a prostor holešovických jatek. Cítím to jako šanci zkusit něco úplně jiného, co bude zážitkem, happeningem, groteskou i tragédií," dodal Novák.

V inscenaci se objeví Pavlína Balner, Michal Bednář, Jan Čtvrtník, Martin Dědoch, Jan Hofman, Johana Matoušková a Tereza Volánková.

Na zahájení letní scény Jatka78 navážou týdenním festivalem, kde se budou střídat spřízněné soubory včetně některých programů této pražské scény.

„Bude mezi nimi i projekt Airground, ve kterém se především závěsná akrobacie prolíná s živou hudbou a prvky pohybového a tanečního divadla," doplnila mluvčí Cirku La Putyka Klára Nechanická.

Pro letní scénu se podle ní počítá i s tančírnou a s dalšími doprovodnými programy.