Zbývalo pár vteřin do okamžiku, kdy začne světová premiéra nové řady seriálu Městečko Twin Peaks, když promluvil jeho režisér David Lynch. „Miluji stromy a miluji dřevo,“ řekl.

„Dnes se vypravíme do míst, kde rostou převážně Douglasovy jedle. Douglasky jsou krásné stromy. Pokud se ztišíme, zaslechneme, jak lesem šelestí jejich jehličí. Jdeme hloub, až je nám blíž a blíž,“ prohlásil filmař, jenž si tradičně libuje v záhadách. „Teď je tu. Dámy a pánové, vítejte zpět v Twin Peaks.“

Po těchto slovech herci, tvůrci, přátelé, jejich příbuzní a novináři v americkém Los Angeles spatřili první dvě epizody nové řady Městečka Twin Peaks.

Pokračování slavného seriálu z 90. let minulého století bude mít na americké televizi Showtime celosvětovou premiéru v noci z neděle na pondělí středoevropského času.

Ve stejnou dobu první dvě epizody s českými titulky uvede také tuzemská HBO. Ta na své platformě HBO GO hned v pondělí brzy ráno zpřístupní čtyři první epizody.

O jejich náplni se dosud pouze spekuluje. Tvůrci seriálu i herci po celou dobu natáčení přísně tajili, oč v nové řadě jde. A také účastníci světové premiéry v Los Angeles byli vyzváni, aby si vše, co uvidí, nechali pro sebe.

„Netweetujte o tom, co zde uvidíte. David Lynch má jasnou představu o tom, jak by se diváci měli tento příběh dozvídat,“ upozornil na premiéře David Nevins, šéf televize Showtime, která Městečko Twin Peaks přebrala od konkurenční ABC.

Ta začátkem 90. let odvysílala první dvě řady seriálu a po poklesu sledovanosti jej také zrušila.

Na návrat se čekalo pětadvacet let. Všech osmnáct epizod nové řady natočil sám Lynch, jenž scénář třetí řady opět napsal se svým spolupracovníkem Markem Frostem.

Původní Městečko Twin Peaks vyprávělo o agentovi FBI Daleu Cooperovi, jenž přijíždí do malého dřevorubeckého města prozkoumat zvláštní a nadpřirozené okolnosti, za nichž byla zavražděna Laura Palmerová, krásná blondýna a královna maturitního plesu na místní střední škole.

Herec Kyle MacLachlan, který si v seriálu po pětavaceti letech zopakoval roli agenta Coopera, o nové řadě ani po premiéře nic neprozradil. „Nemohu říct víc, než že opět pijeme kafe a že je pořádně dobré. A zase jíme třešňové koláče,“ poznamenal.

Koláče, stejně jako káva, byly často zmiňovaným symbolem původního seriálu.

Podle agentury AFP byl MacLachlan jediným z herců, komu režisér Lynch dal přečíst kompletní scénář třetí řady. Všichni ostatní znají pouze ty scény, v nichž účinkovali.

Server Yahoo.com v reportáži ze světové premiéry napsal, že dokonce ani producenti televize Showtime z nového seriálu dosud nic neviděli. „Po dvou hodinách diváci vycházeli ze sálu ohromení,“ napsalo po premiéře Yahoo!, podle něhož se nové epizody zcela vzpírají očekávání a bezpochyby vzbudí diskusi.

S podrobnými recenzemi, které by popisovaly náplň nových dílů, zatím světová média vyčkávají a dodržují Lynchovu prosbu o diskrétnost.

Spolutvůrce seriálu Mark Frost o nové řadě prohlásil, že je originální. „Musela jít svojí vlastní cestou, aby diváky vylekala, překvapila a zaujala stejně jako kdysi,“ řekl Frost.

Podle něj návrat do Twin Peaks není nostalgický. „Příběhově i obrazově jsme se pokusili seriál posunout dál,“ dodal.

V tematickém speciálu o Twin Peaks, jejž už televize Showtime odvysílala, autor seriálu Ztraceni Damon Lindelof shrnuje, čím bylo původní Městečko Twin Peaks převratné.

„David Lynch dokázal, že pro televizi lze točit jinak. Měli jste pocit, že sledujete film, ale běžel hodiny a hodiny,“ řekl Lindelof, podle něhož se Twin Peaks od tehdejší seriálové produkce odlišovalo nezvyklým stylem vyprávění, tempem či uhrančivou hudbou od Angela Badalamentiho.

Twin Peaks využilo prvky z detektivky, soap opery, hororu či snímků s nadpřirozenou tematikou, přesto se vzpínalo žánrovému zařazení.

Také televize Showtime teď v souvislosti s novou řadou vyzvala distributory, aby k Městečku Twin Peaks v anotacích nepřiřazovali škatulky jako „tajuplné“ nebo „thriller“.

Podle herečky Mädchen Amickové, která si zopakovala roli servírky Shelly Johnsonové, původní seriál oslovil „diváky, kteří chtěli něco inteligentního, tajuplného, a hlavně jiného“.

Přestože každá epizoda Městečka Twin Peaks trvala necelou hodinu, vždy podnítila sáhodlouhé diskuse. Jádro fanoušků se postupně rozrůstalo, až kolem Twin Peaks vznikl kult. „Fanoušci nezapomněli, teď budou odměněni,“ dodal na premiéře herec MacLachlan.

Ten od začátku 90. let, kdy Městečko Twin Peaks po druhé řadě skončilo, účinkoval třeba v seriálech Sex ve městě nebo Zoufalé manželky. Ale po celé ty roky za ním prý chodili scenáristé a děkovali mu za to, co Twin Peaks dokázalo.

„Říkali, že do té doby považovali za nemožné stvořit pro televizi podobný projekt. Tvrdili, že je Městečko Twin Peaks osvobodilo,“ řekl MacLachlan.

Byť se vražda Laury Palmerové ve druhé řadě seriálu vyřešila, zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Ze všeho nejméně jasný je osud agenta Coopera, jenž absolvoval několik nadpřirozených setkání s démonickým ztělesněním zla v podobě zabijáka Boba.

Na konci seriálu zabitá Palmerová slíbila agentu Cooperovi, že se znovu uvidí za pětadvacet let. Toto proroctví se nyní naplnilo.

V nové řadě Městečka Twin Peaks opět účinkuje mnoho herců z původního projektu. Sheryl Leeová si znovu zahrála Lauru Palmerovou a Mädchen Amicková opět Shelly Johnsonovou, Dana Ashbrook po letech znovu hraje Bobbyho Briggse. Nově se v seriálu mihnou herečky Naomi Wattsová či Laura Dernová.

„Je krásné, že jsme se dožili této zlaté éry, kdy filmaři mohou natáčet podobné seriály a kdy někdo jako David Lynch dostane takovou tvůrčí svobodu,“ poznamenala Dernová.

Pro režiséra Lynche je nová řada Městečka Twin Peaks prvním projektem, na němž pracoval od roku 2006, kdy do kin uvedl film Inland Empire.

Související