Bez playbacku, opulentní party a v čistě hudebnickém prostředí se v pondělí v pražském Lucerna Music Baru o restart pokusily hudební ceny Anděl. Předávání sošek, za nímž po letech nestál podnikatel Lešek Wronka, vyznělo přístupněji a civilněji.

Čtyři Anděly získala hvězda loňského roku, dvaadvacetiletá zpěvačka Lenny. Dvě obdržel zpěvák Thom Artway, jednu skupina Jelen.

Nově postavená porota měla po dlouhé době příležitost představit mainstreamovému publiku Andělů klubové kapely jako Priessnitz nebo Prago Union. Zůstalo však jen u nominací.

Dvaadvacetiletá zpěvačka Lenny, dcera hudebnice Lenky Filipové, získala sošky v kategoriích album roku (Hearts), skladba roku (Hell.o), zpěvačka roku a videoklip roku (Hell.o). Proměnila tak všechny nominace.

Už minulý týden Lenny uspěla v kategorii Rock & Pop v žánrových Andělech, o nichž hlasují hudební odborníci.

"Pro mě je to takový milník, kdy si práci, kterou jsem udělala, odškrtnu s tím, že mě to strašně ‚sebezaplnilo‘, i kdybych nedostala ani jednu cenu na světě," řekla Lenny.

"Je to pro mě signál, že mohu s klidem pokračovat na druhém albu," dodala.

Třiadvacetiletý Thom Artway, vlastním jménem Tomáš Maček, kytarista s buskerskou minulostí, jenž jde ve stopách britské autorské písničkářské generace, zaujal hitem I Have No Inspiration a celým svým debutovým albem Hedgehog. Na Andělech získal cenu pro objev roku a nejlepšího zpěváka.

Do Síně slávy byla zvolena in memoriam zpěvačka Věra Špinarová, která zemřela předminulý měsíc.

Anděly letos po třinácti letech nepořádal podnikatel Lešek Wronka. Než ceny od české pobočky Národní federace hudebního průmyslu převezme nový organizátor, nacházejí se v jakémsi mezistadiu. Částečně proto se ceremoniál v pražském Lucerna Music Baru nesl v komorním duchu.

Večer moderoval Libor Bouček, jednotlivá ocenění v krátkých vstupech předali Bára Poláková, Lenka Dusilová či Dan Bárta. Toho na pódium uvedl klip kapely Alice k písni Ani náhodou, údajně nejstarší dochovaný Bártův song v archivu České televize.

"Od té doby se změnilo například to, že zpívám oblečený," poznamenal zpěvák v reakci na video, v němž vystupuje do půli těla svlečený.

Hudební vložky, letos zastřešené tématem "netradičního spojení", nabídly duet Marty Kubišové a Lenny nebo píseň Slunečný hrob od Radima Hladíka, jenž loni zemřel.

Důstojně se jí zhostili kytarista Michal Pavlíček, bubeník David Koller, baskytarista Marek Minárik a zpěvák Hladíkova Blue Effectu Honza Křížek.

Naopak estrádním dojmem působilo společné vystoupení kapely Jelen se zpěvačkou Debbi. Ta letos vydala desku Break, s níž se s velkou pravděpodobností utká o cenu příští rok.

Sošku za nejprodávanější album 40 slavíků dostal Karel Gott, jenž publiku vysvětlil, že střechu si doma na Bertramce opravuje proto, aby mu nenapršelo na sbírku sošek českých slavíků.

Jeho tradiční věta "to jsem opravdu nečekal", jíž Gott uvádí každé převzetí ceny za popularitu, se však mezi mladším "andělským" publikem v Lucerna Music Baru spíš neujala.