Ve věku devětaosmdesáti let ve Švýcarsku zemřel herec Roger Moore, který se proslavil rolí Jamese Bonda. Hercovu smrt na Twitteru potvrdila rodina.

Ta informovala, že herec zemřel "po krátkém, ale statečném boji s rakovinou" ve Švýcarsku.

Podle médií měl Moore rovněž problémy s cukrovkou a v minulosti prodělal vážný zápal plic. Na základě jeho přání se soukromý pohřeb uskuteční v Monaku.

Britský rodák Moore agenta 007 Jamese Bonda poprvé ztvárnil roku 1973 ve snímku Žít a nechat zemřít, od té doby natočil ještě šest bondovek. Tou poslední byla Vyhlídka na vraždu z poloviny 80. let.

Mooreovi se podařilo odvrátit konec bondovské ságy, jenž hrozil po odchodu herce Seana Conneryho. Výrazně víc než Connery ve zpodobení agenta 007 používal humor, napsal filmový časopis Variety.

Komerčně vzato Moore velký úspěch zažil roku 1977 s bondovkou Agent, který mne miloval. Z té se stal celosvětový hit, utržila 185,4 milionu dolarů. Ještě o něco lépe se roku 1979 dařilo Moonrakerovi, jehož tržby činily 202 milionů.

Následující titul Jen pro tvé oči si vedl o něco hůř, utržil 194 milionů dolarů.

Britský rodák Moore do Spojených států přišel v 50. letech minulého století, kdy začal účinkovat ve filmech společnosti MGM. Roku 1954 obdržel  roli tenisty ve snímku Když jsem naposledy viděl Paříž, jehož hvězdou byla Elizabeth Taylorová. Zde na sebe poprvé výrazněji upozornil.

Zejména v 50. a 60. letech Moore hrál šlechtice či vojáky. K těmto rolím mu pomáhal jeho atletický vzhled, napsal časopis Variety.

Další Mooreovou známější rolí bylo účinkování v britském seriálu The Saint ze 60. let, kde ve 118 epizodách ztvárnil dobromyslného zloděje Simona Templara. Seriál skončil roku 1969, krátce poté se Moore stal filmovým Jamesem Bondem.

Svou známou tvář herec využil začátkem 90. let k dobročinným účelům, když se stal vyslancem dobré vůle dětského fondu OSN UNICEF. Spolupracoval rovněž s ochránci zvířat ze skupiny PETA.

Roku 2008 herec vydal knižní životopis nazvaný My Word Is My Bond, kromě toho napsal knihy One Lucky Bastard a Bond on Bond. V posledních letech Moore vystupoval se zábavným komponovaným večerem zvaným An Evening With Roger Moore.

Posledních více než deset let žil v ústraní a natáčení se nevěnoval.