Americký dirigent a klavírista Dennis Russell Davies se po čtvrtstoletí vrací na festival Pražské jaro, kde tuto středu povede Filharmonii Brno.

V roce 1992 se současný šéfdirigent Brucknerova orchestru z Lince a operní ředitel tamního Zemského divadla na Pražském jaru představil coby dirigent České filharmonie.

"Asi jsem byl tehdy moc dobrý, když mě zase pozvali. I když tenkrát jsem kvůli časovému presu přiletěl soukromým letadlem a dnes jsem přijel z Brna přecpaným vlakem," žertoval Davies toto úterý.

Program středečního koncertu ve Foru Karlín nabídne faustovskou kantátu Buďte rozvážní a bděte Alfreda Schnittkeho a monumentální dílo Gustava Holsta Planety, které odborníci označují za předobraz soundtracků vědecko-fantastických filmů.

"Obě jsou to skvělá díla, a pokud na Pražském jaru ještě nezazněla, je nejvyšší čas. Schnittke je pro mě jedním z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, je hluboký i zábavný. Hraji ho i diriguji velmi rád," uvedl klavírista a dirigent Davies.

Filharmonie Brno na festivalu Pražské jaro účinkuje po devíti letech, přesto patří k nejčastějším mimopražským orchestrům vystupujícím na této přehlídce.

"Je to pro nás čest, že můžeme v pražské premiéře a s dirigentem Daviesem provést Schnittkeho kantátu. Před dvěma lety byla nejsilnějším zážitkem naší tehdejší sezony. Od té doby se Schnittke pravidelně objevuje v repertoáru nejen našeho orchestru," sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Spolupráci s brněnským orchestrem si Davies pochvaluje. "Práce s nimi je velmi působivá, jedná se o skvělé těleso," prohlásil.

V Daviesově uměleckém životě zabírá výjimečné místo soudobá hudba. Osobní přátelství jej pojí či dříve pojilo s mnohými skladateli, například s již nežijícími Lucianem Beriem nebo Johnem Cagem.

Dvě opery Philipa Glasse dokonce dirigent uvedl ve světové premiéře. "Současná hudba je v těžké situaci. Díla soudobých skladatelů často vyžadují velký orchestr, a to je nákladná záležitost. Bez podpory státu nebo nějaké instituce to nejde. Proto si mnohé americké orchestry nemohou dovolit uvádět současnou tvorbu," podotkl.

Americký dirigent a klavírista Davies je absolventem slavné Juilliard School v New Yorku. Vedl řadu předních amerických i evropských těles a spolupracoval s Metropolitní operou v New Yorku či Vídeňskou státní operou. Na Pražském jaru se poprvé představil v roce 1984, kdy dirigoval Symfonický orchestr BBC Londýn.