Hudební festival United Islands of Prague, který se v předchozích letech konal v centru Prahy na ostrovech na Vltavě a také v Kinského zahradě, se předposlední červnový víkend přesune do Karlína. Hlavní hvězdou bude tuzemský písničkář a držitel dvou cen Anděl Thom Artway.

Akce, jež je také letos zdarma, v pátek a sobotu 23. a 24. června představí talentované evropské skupiny a doprovodný program, založený na kulturních rozdílech světových kontinentů.

Organizátoři multižánrové přehlídky se rozhodli, že je čas "obydlet" i další části hlavního města. Proto letošní ročník přesouvají do Karlína, jenž letos slaví 200 let od založení.

Odmítají přitom, že by se s městskou částí Praha 1 rozešli ve zlém. "Tento nápad jsme měli v hlavě už dlouho," říká jeden z organizátorů Martin Voňka.

"První ročníky festivalu byly punkovější a my se k nim teď s Karlínem vracíme," dodává druhý pořadatel David Gaydečka.

Páteční program bude mít od 15 hodin základnu na Karlínském náměstí vedle kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde například písničkář Ivan Hlas zahraje svůj starý hit Karlín.

Dění se přesune také do Kaizlových sadů na Invalidovně a do zahrady vedle karlínského sídla Českého rozhlasu.

V sobotu se „Ostrovy“, jak se festivalu přezdívá, přestěhují na Rohanský ostrov. Na hlavní scéně zahraje hlavní česká hvězda, mladý písničkář a čerstvý držitel dvou cen Anděl Thom Artway.

Hudební program bude podle dramaturgyně Barbory Šubrtové stát na kapelách, které představily talentové festivaly – nizozemský Eurosonic a anglický Great Escape.

"Jádrem programu jsou tentokrát Throes + The Shine, kteří kombinují portugalský a africký temperament, rakouští Farewell Dear Ghost a jejich zasněné i svižné kytary, nebo rumunští Next Ex s křehkým downtempem," vypočítává.

Festival počítá také s doprovodnými akcemi, letos postavenými na kulturních odlišnostech kontinentů. V rámci programu United Continents si návštěvníci budou moci vyzkoušet sporty různých světadílů, například asijskou obdobu nohejbalu sepak takraw či portugalskou obdobu pétanquu zvanou jogo de malha.

Vznikne též náměstí neziskových organizací, na United Islands oslaví 25. narozeniny Člověk v tísni. I ten na festival doveze několik kapel ze zemí, jimž pomáhá.

Do doprovodného programu se dále zapojí nádraží Praha-Bubny a tamní Památník ticha, který má v lidské paměti udržet hrůzy válečných transportů.

Památník přispěje například velkým výtvarným happeningem nebo koncertem kapely Allstar Refjúdží Band, složené z hudebníků z různých zemí a různých vyznání.

Samotným "Ostrovům" vždy ve čtvrtek předchází klubová noc s řadou koncertů lokálních kapel i příchozích z ulice. Konat se bude také letos v klubech Futurum, Rock Café, Jazz Dock, 007 Strahov, kavárně Potrvá a v Paláci Akropolis.

Ve stejný termín se v Praze uskuteční placený festival Metronome s headlinerem Stingem. I za ním stojí organizátorský tým United Islands.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist