Když budoucí herec a režisér Clint Eastwood vyrůstal, jako každý americký kluk zbožňoval filmové westerny ze 30. a 40. let. Eastwood to prohlásil během semináře na festivalu v Cannes, kde vzpomínal na své začátky.

„Každý kluk chtěl hrát ve westernech, každý chtěl mít bouchačku a přál si jezdit na koni,“ řekl šestaosmdesátiletý Eastwood. „Takže vztah k westernům jsem měl od dětství,“ dodal.

Poté co ztvárnil Muže beze jména v trilogii takzvaných spaghetti westernů režiséra Sergia Leoneho z 60. let, následně Eastwood roku 1971 proslul rolí Dirty Harryho. Ve stejnojmenném snímku zpodobnil policajta Harryho Callahana, jenž porušuje všechna pravidla.

„Spousta lidí si o tom filmu myslela, že je politicky nekorektní,“ vzpomněl Eastwood na natáčení filmu, v jehož nejznámější scéně namíří revolver Magnum ráže .44 na skupinu padouchů a předtím, než vystřelí, se jich zeptá, zda chtějí zkusit štěstí.

„Byl to začátek éry, ve které se nacházíme dnes a kde každý dbá na politickou korektnost. Tím se ale zabíjíme, ztrácíme smysl pro humor,“ dodal herec.

Vzít roli v Dirty Harrym jej prý přimělo právě to, že film působil na svoji dobu nezvykle. „Ale nakonec přece jenom rozhodly bouchačky. O takových snil každý kluk,“ dodal.

Clint Eastwood na festivalu v Cannes dále uvedl remasterovanou verzi westernu Nesmiřitelní, jejž sám natočil. Letos uplynulo 25 let od chvíle, kdy snímek vstoupil do kin.

Později získal pět cen Oscar včetně sošek za režii a nejlepší film, pouze cena za herectví Eastwoodovi utekla.

„Když jsem před pětadvaceti lety četl scénář Nesmiřitelných, říkal jsem si, že by to mohl být dobrý western na rozloučenou,“ prohlásil Eastwood o scénáři Američana Davida Webba Peoplese. „A to stále platí. Od té doby jsem nečetl westernový scénář, který by byl tak dobrý,“ dodal.

Eastwood přesto nevyloučil, že by se k westernům navzdory pokročilému věku ještě mohl vrátit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist