Přestože hvězdnou americko-australskou herečku Nicole Kidmanovou prý nic nenutí pracovat, před příjezdem do Cannes zjevně měla napilno. Na nejznámější světovou kinematografickou přehlídku tento týden přivezla tři nové filmy a jeden seriál.

„Nemusím pracovat. Pracuji, protože mě to baví, prací se vyjadřuji,“ řekla Kidmanová poté, co na festivalu uvedla snímek The Killing of a Sacred Deer. Dílo řeckého režiséra Yorgose Lanthimose je jedním z titulů, které v Cannes usilují o hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu.

Devětačtyřicetiletá Kidmanová dále účinkuje v novém snímku Sofie Coppolové zvaném Oklamaný, ve sci-fi filmu pro mladistvé How to Talk to Girls at Parties a také v epizodě televizního seriálu Top of the Lake režisérky Jane Campionové. Všechny měly v Cannes premiéru.

Kidmanová tvrdí, že si dnes vybírá jen neobvyklé projekty. „Chci podpořit lidi, kteří říkají něco nového nebo mají ojedinělý filmařský styl,“ uvedla. „V tomto ohledu si připadám, jako by mi znovu bylo jedenadvacet a teprve jsem začínala kariéru,“ dodala.

V Lanthimosově filmu The Killing of a Sacred Deer ztvárnila matku dítěte, jež za záhadných okolností ochrne.

Manželem Kidmanové je ve snímku chirurg hraný irským rodákem Colinem Farrellem. Ten v jedné scéně operuje v opilosti a muže, jejž měl zachránit, zabije.

Syn zavražděného se pak rozhodne pomstít. Postavám Kidmanové a Farrella řekne, že musí obětovat jednoho z členů své rodiny, jinak všichni zemřou mučivou smrtí.

Snímek inspirovaný starořeckým mýtem o tom, jak se král Agamemnón rozhodl obětovat svou dceru Ífigeneiu, režisér Lanthimos označuje za komedii. A také při projekci v Cannes se diváci smáli, popisuje agentura AFP.

Podle ní však snímek vyznívá spíš thrillerově, až hororově. Několik kritiků prý z projekce odešlo ještě před koncem, když na plátně začala téct krev.

„Když jsem ten film po dokončení viděla, zavolala jsem Lanthimosovi a řekla jsem mu, že nic podobného ještě nikdo nenatočil. Byla jsem tím snímkem hypnotizovaná,“ uvedla Kidmanová, jinak sama matka čtyř dětí. „Svým dětem tenhle film ale rozhodně nepustím,“ ujistila.

Držitelka Oscara za výkon ve filmu Hodiny Kidmanová tvrdí, že dnes nemá zapotřebí brát kteroukoliv nabídku. Raději prý volí netradiční snímky. „Vždy jsem v sobě měla špetku rebelství, nikdy jsem se nechtěla přizpůsobit ani hledat způsob, jak se přizpůsobit. Taková už prostě jsem,“ uvedla na festivalu.

Před projekcí nového filmu Sofie Coppolové zvaného Oklamaný pak herečka dodala, že by svou účastí ráda podpořila více snímků natočených režisérkami.

„Jako ženy musíme podporovat režisérky, to je teď bez debaty,“ řekla Kidmanová a ocitovala statistiky, podle nichž minulý rok jen 4 procenta velkorozpočtových filmů v USA natočily ženy.

„Snad se to jednou změní. Už teď lidi říkají, že se to mění, ale to není pravda,“ dodala Kidmanová.

Ta ve snímku Oklamaný, odehrávajícím se za americké občanské války, hraje krutou ředitelku jižanské školy, kde se uchýlí zraněný voják Severu.

V ryze ženské společnosti jeho přítomnost vyvolá rozruch, nesouhlas i vášně.

Také film Oklamaný je jedním z kandidátů na Zlatou palmu. Ceny se v Cannes budou udílet v sobotu večer.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist