Festival spisovatelů Praha bude letos inspirován myšlenkami a tvorbou amerického spisovatele, dramatika, esejisty a bojovníka za lidská práva Jamese Baldwina, který žil v letech 1924 až 1987.

Mottem přehlídky se stane Baldwinova myšlenka "A příště už oheň", uvádějí pořadatelé.

Baldwin se ve velké části svého díla zabýval rasovou a sexuální tematikou Spojených států amerických v polovině 20. století.

"Dnes je Baldwin ve světě nesmírně aktuální, a proto bych chtěl s jeho filozofií propojit i 27. ročník Festivalu spisovatelů Praha," uvedl americký básník a prezident festivalu Michael March.

Festival, který se letos uskuteční od 10. do 15. listopadu, měl v posledních letech potíže s financováním.

Letos ho ministerstvo kultury zařadilo mezi významné festivaly, pro něž má nový dotační program, a jako jedné z pouhých dvou akcí v oblasti literatury mu přidělilo grant 1,7 milionu korun.

Mezi první ohlášené hosty patří americká autorka Affinity Konarová, která k sobě připoutala mezinárodní pozornost románem Mischling o sadistických experimentech v Osvětimi za druhé světové války, a ruský básník Kirill Medveděv, kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.

Konarová se narodila v roce 1978 a vyrůstala v Kalifornii. Její román Mischling je příběhem dvojčat, jež se roku 1944 ocitla v Osvětimi jako pokusné objekty Josefa Mengeleho a stala se obětí jeho experimentů.

Kromě toho, že jsou zbaveny identity, jež je nahrazena břemenem viny a bolesti, dívky obklopují hrůzy mysteriózní přitažlivosti slova mischling – nacistického výrazu k označení osoby smíšeného židovského a árijského původu.

"Nechtěla jsem zakrývat muka, ale chtěla jsem ukázat, jak by někdo mohl zakrývat muka, aby dokázal přežít," řekla autorka knihy. Tu vloni v českém překladu Dominiky Křesťanové vydalo nakladatelství Odeon.

Kirill Medveděv, o němž se píše na prvních stranách anglo-amerického tisku, se narodil roku 1975. Studoval literaturu a historii na Moskevské univerzitě a Literárním institutu Maxima Gorkého.

Jako mladík začal psát v době po pádu Sovětského svazu a posléze se prosadil na ruské literární scéně. Je kytaristou a textařem politicky orientované hudební skupiny Arkady Kots.

Medveděv v roce 2008 založil vlastní Svobodné marxistické nakladatelství.

Veřejně se zřekl veškerých autorských práv na své texty, která pro něj fungují pouze jako umocnění současné politické a estetické hegemonie, jíž nechce být součástí.

Medveděvovy básně připomínají Charlese Bukowského, jehož texty sám překládá.

Texty Kirila Medveděva mají podobnou poetiku, prostředí jeho básní je všednodenní, výjevy se odehrávají v supermarketu, baru nebo trafice.

Nikdy se neopomene dloubavě navézt do vlastních přátel, kteří se úmyslně bohatě provdali či odjeli do Spojených států hledat štěstí.