Festival spisovatelů Praha bude letos inspirován myšlenkami a tvorbou amerického spisovatele, dramatika, esejisty a bojovníka za lidská práva Jamese Baldwina, který žil v letech 1924 až 1987.
Mottem přehlídky se stane Baldwinova myšlenka "A příště už oheň", uvádějí pořadatelé.
Baldwin se ve velké části svého díla zabýval rasovou a sexuální tematikou Spojených států amerických v polovině 20. století.
"Dnes je Baldwin ve světě nesmírně aktuální, a proto bych chtěl s jeho filozofií propojit i 27. ročník Festivalu spisovatelů Praha," uvedl americký básník a prezident festivalu Michael March.
Festival, který se letos uskuteční od 10. do 15. listopadu, měl v posledních letech potíže s financováním.
Letos ho ministerstvo kultury zařadilo mezi významné festivaly, pro něž má nový dotační program, a jako jedné z pouhých dvou akcí v oblasti literatury mu přidělilo grant 1,7 milionu korun.
Mezi první ohlášené hosty patří americká autorka Affinity Konarová, která k sobě připoutala mezinárodní pozornost románem Mischling o sadistických experimentech v Osvětimi za druhé světové války, a ruský básník Kirill Medveděv, kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.
Konarová se narodila v roce 1978 a vyrůstala v Kalifornii. Její román Mischling je příběhem dvojčat, jež se roku 1944 ocitla v Osvětimi jako pokusné objekty Josefa Mengeleho a stala se obětí jeho experimentů.
Kromě toho, že jsou zbaveny identity, jež je nahrazena břemenem viny a bolesti, dívky obklopují hrůzy mysteriózní přitažlivosti slova mischling – nacistického výrazu k označení osoby smíšeného židovského a árijského původu.
"Nechtěla jsem zakrývat muka, ale chtěla jsem ukázat, jak by někdo mohl zakrývat muka, aby dokázal přežít," řekla autorka knihy. Tu vloni v českém překladu Dominiky Křesťanové vydalo nakladatelství Odeon.
Kirill Medveděv, o němž se píše na prvních stranách anglo-amerického tisku, se narodil roku 1975. Studoval literaturu a historii na Moskevské univerzitě a Literárním institutu Maxima Gorkého.
Jako mladík začal psát v době po pádu Sovětského svazu a posléze se prosadil na ruské literární scéně. Je kytaristou a textařem politicky orientované hudební skupiny Arkady Kots.
Medveděv v roce 2008 založil vlastní Svobodné marxistické nakladatelství.
Veřejně se zřekl veškerých autorských práv na své texty, která pro něj fungují pouze jako umocnění současné politické a estetické hegemonie, jíž nechce být součástí.
Medveděvovy básně připomínají Charlese Bukowského, jehož texty sám překládá.
Texty Kirila Medveděva mají podobnou poetiku, prostředí jeho básní je všednodenní, výjevy se odehrávají v supermarketu, baru nebo trafice.
Nikdy se neopomene dloubavě navézt do vlastních přátel, kteří se úmyslně bohatě provdali či odjeli do Spojených států hledat štěstí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist