Belgičan s marockými kořeny Sidi Larbi Cherkaoui, který je jedním z nejlepších světových choreografů a tanečníků, zahájí letošní ročník festivalu Tanec Praha. Se svým souborem Eastman v neděli v pražském Foru Karlín zatančí choreografii zvanou Fractus V.
Největší tuzemská taneční přehlídka, která v Praze a dalších osmnácti českých městech uvede špičková, často mezinárodně obsazená představení, potrvá do 28. června.
Jak je pro Cherkaouiho typické, také v Praze představí dílo míchající různé umělecké styly a kulturní tradice. Ve Fractus V vystupují čtyři tanečníci různých národností, jejichž tanečními „školami“ byl francouzský nový cirkus, hip-hop, flamenco nebo break dance. Doprovází je muzikanti se znalostí hudby Japonska, Koreje, Konga a Indie.
Téma choreografie Fraktus V je aktuální: propaganda a informační manipulace. Cherkaoui se prý inspiroval filozofem Noamem Chomskym a jeho obhajobou svobody řeči.
Sidi Larbi Cherkaoui se během Tance Praha představí ještě o týden později, v neděli 4. a pondělí 5. června. S českým tanečním souborem 420People chystá choreografii, pro kterou je jednou z inspirací poušť.
„Poušť znamená místo, kde hledáme oázu, nebo prostředí, kde všechno plyne ve spojení s přírodou – nebo je to také symbol toho, že po člověku zbývá pouze vyprahlá země,“ popisuje základní roviny představení tanečník a choreograf Václav Kuneš, spoluzakladatel souboru 420People.
Více však o podobě první české spolupráce se slavnou taneční osobností říct nemůže. Dosud bezejmenná choreografie ještě není dokončená. „Stále nevíme, jak to začíná a jak to bude končit. Ale víme koncept a také materiál je připravený,“ říká Kuneš necelé dva týdny před premiérou.
Překvapivě při tom není nervózní. „Není to poprvé pro mě ani pro jiné tvůrce, že se věci mění ještě v den premiéry. Ano, bude to natěsno, ale není to nic neobvyklého,“ zdůrazňuje.
Český soubor se s choreografem a tanečníky z jeho souboru Eastman dosud setkal pouze třikrát, dvě zkoušky měli v Antverpách a jednu v Basileji. Poslední intenzivní zkoušení je nyní čeká v Praze.
V představení pro sedm tanečníků, které spolu s 420People a souborem Eastman koprodukuje festival Tanec Praha a divadlo Jatka 78, bude znít hudba arabského stylu. „Možná tam zazní i Larbiho vlastní klavírní kompozice. To by bylo vůbec poprvé,“ dodává Václav Kuneš.
Sidi Larbi Cherkaoui ohromil české publikum v rámci stejného festivalu již před šesti lety choreografií zvanou Sutra. Se sedmnácti mnichy ze šaolinského kláštera tehdy tančil na vratkých dřevěných bednách za doprovodu klasické hudby.
O tom, že ve světě má jméno Cherkaoui zvuk, svědčí množství a rozmanitost jeho realizací včetně popové scény. Asi nejvíc „lajků“ získala jeho choreografie, se kterou letos v únoru při udělování hudebních cen Grammy vystoupila americká zpěvačka Beyoncé. Cherkaoui z ní udělal bohyní mateřství.
V tanečním světě se však prosadil již dříve. Začínal v prestižním tělese Les Ballets C de la B choreografa Alaina Platela, který mu kromě tance umožnil vytvořit první velké choreografie.
Cherkaoui od začátku spojoval různé kulturní vlivy, spolupracoval s dalšími tanečními esy, Wimem Vandekeybusem či Akramem Khanem. Energií překypující tvůrce začal působit i v operních domech. Pro koprodukující instituce v Berlíně a Miláně roku 2010 vytvořil choreografie k Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův.
Ve stejném roce založil vlastní soubor, který nazval anglickým překladem svého arabského jména: Eastman. Právě díky propojování evropských a východních stylů ho organizace UNESCO jmenovala jedním z takzvaných „mladých umělců mezikulturního dialogu mezi arabským a západním světem“.
Sidi Larbi Cherkaoui pronikl také do filmu. Jako choreograf roku 2012 spolupracoval s režisérem Joem Wrightem na snímku Anna Karenina. Pro irskou kapelu Sigur Rós vymyslel choreografii videoklipu, přispěl do představení k poctě Michaela Jacksona nazvaného One v produkci slavného Cirque du Soleil.
Jako vůbec první tvůrce z oblasti současného tance se Cherkaoui před dvěma lety stal uměleckým šéfem klasického baletního divadla Royal Ballet Flanders. Zároveň je hostujícím členem prestižního londýnského divadla Sadler's Wells.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist