Nová budova pro filharmonii by měla stát v Praze 7 u stanice metra C – Vltavská. Vyplývá to z materiálu, který si nechal vypracovat magistrát. Brzy by ho měli dostat k projednání pražští radní.
Důvodem výstavby je mimo jiné nízká kapacita stávajících koncertních sálů v metropoli včetně Rudolfina či Obecního domu, kde koncertují Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Podoba nové budovy by měla vzejít z mezinárodní architektonické soutěže. Kromě koncertní haly má být vypsána soutěž také na proměnu okolí stanice metra.
Soutěže by měl připravit Institut plánování a rozvoje. Zatím však není jasné, kdy to udělá a kdy radní dokument projednají.
"Výstavba filharmonického sálu je příležitostí pozdvihnout na vyšší úroveň celou lokalitu Vltavská, dnes urbanisticky problematickou," píše se v materiálu. Prostor Vltavské je dnes zanedbaný a nevyužitý.
Praha disponuje třemi většími objekty vhodnými pro produkci klasické hudby, a to Rudolfinem, Obecním domem a Kongresovým centrem Praha. Žádná z budov ale podle dokumentu nedisponuje potřebným počtem míst. Také v nedávno otevřeném Foru Karlín se koncerty klasické hudby konají spíš výjimečně.
Stavba nové budovy by kromě prostoru u metra měla pomoci zlepšit situaci také v souvislosti s kultivací severojižní magistrály a celého předpolí Hlávkova mostu. "Potenciál vybraného místa je velmi vysoký. Pozoruhodným způsobem mohou zafungovat urbanistické vazby k vysoce kvalitní budově Dopravních podniků, kostelu svatého Antonína a Strossmayerovu náměstí," píše se v materiálu.
Proměna prostoru Vltavské a podoba budovy by měla vzejít z dvoukolové mezinárodní architektonické soutěže. "V prvním kole by byl předmětem řešení urbanismus a umístění budovy, spolu s celkovým pojetím předpolí Hlávkova mostu a prostoru Vltavské. V druhém kole půjde o vlastní architektonický návrh budovy," stojí v dokumentu.
V souvislosti s dřívějšími návrhy na stavbu nové budovy pražský radní Jan Wolf za KDU-ČSL a Trojkoalici hovořil o tom, že stavba by mohla stát dvě až dvě a půl miliardy korun.
O vybudování koncertního sálu a možných lokalitách se v Praze debatuje řadu let. Naposledy zazněla varianta, že by na ostrově Štvanice mohl stát Rejnok, tedy projekt, který zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice. Dosud Praha ale neučinila žádný závazný krok k výstavbě nové koncertní budovy.
Výrazněji pokročily práce v Brně, kde město už několik let pokračuje ve stavbě Janáčkova kulturního centra. V něm by měla sídlit Filharmonie Brno, cena projektu v Brně se odhaduje na 1,3 miliardy korun.
V Evropě se v uplynulých letech otevřelo hned několik nových koncertních sálů. Naposledy letos v lednu začala v Hamburku fungovat takzvaná Labská filharmonie. Stavba budovy, kterou navrhla basilejská kancelář Herzog & de Meuron, přišla v přepočtu na 21,3 miliardy korun. Vloni se v řeckých Aténách otevřelo Kulturní centrum nadace Stavrose Niarchose s operním sálem pro 1400 diváků, před dvěma lety v Paříži začala fungovat budova Philharmonie de Paris, kterou vytvořil architekt Jean Nouvel.
Nyní v polské Varšavě vzniká komplex Sinfonia Varsovia pro stejnojmenný tamní orchestr. Komplex má tvořit pět budov v čele s koncertní síní pro 1850 posluchačů, otevřít by se měl na jaře 2022.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist